W miniony weekend w Grabicy odbyły się uroczyste Powiatowe Obchody Dnia Strażaka. Wydarzenie zgromadziło licznych mieszkańców, strażaków z całego powiatu piotrkowskiego, przedstawicieli władz centralnych, wojewódzkich, samorządowych, służb współpracujących oraz duchowieństwa.
Organizatorami wydarzenia byli: Powiat Piotrkowski, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie Trybunalskim, Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Piotrkowie Trybunalskim, Gmina Grabica, a gospodarzem uroczystości była jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabicy.
Obchody rozpoczęły się mszą Świętą w intencji strażaków i ich rodzin, odprawioną w Kościele pw. św. Piotra i Pawła oraz św. Floriana. Następnie uczestnicy przemaszerowali na plac przed strażnicą Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabicy, gdzie Łódzki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi st. bryg. Marcin Dulas odebrał meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystego apelu, a także dokonał przeglądu poddziałów.
W trakcie ceremonii wręczono odznaczenia państwowe, resortowe, związkowe oraz Powiatu Piotrkowskiego strażakom Państwowej Straży Pożarnej, druhom Ochotniczych Straży Pożarnych i osobom wspierającym działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej, a także awanse na wyższe stopnie służbowe funkcjonariuszom PSP.
ZASŁUŻENI DLA ZIEMI PIOTRKOWSKIEJ
Złoty Medal:
- dh Andrzej Krasoń (wieloletni Prezes OSP Mierzyn)
- dh Zbigniew Stańczak (wieloletni Prezes OSP Stara Wieś)
Srebrny Medal:
- dh Andrzej Kozar (Prezes OSP Wolbórz)
Brązowy Medal:
- dh Przemysław Błachowicz (OSP Kamocin)
- kpt. Cezary Hernoga (KM PSP Piotrków Trybunalski)
- dh Józef Stopka (OSP Sulejów)
- bryg. Tomasz Wojtakowski (Dowódca JRG Piotrków Trybunalski)
Członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych oraz Orkiestry Dętej gm. Grabica, których obecność uświetniła obchody, otrzymali upominki ufundowane przez Starostwo Powiatowe. Powiatowe Obchody Dnia Strażaka zakończyła defilada pododdziałów.
Uroczystość uatrakcyjniła wystawa zabytkowych pojazdów pożarniczych, którą przygotowała jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Przygłowie.
W strefie edukacyjnej Akademii Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, osoby zainteresowane mogły się dowiedzieć jak udzielać pierwszej pomocy sobie jak i innym, w celu budowania odporności społecznej na zagrożenia czasu wojny i pokoju.
Wydarzenie było nie tylko wyrazem szacunku dla ciężkiej pracy strażaków, ale także okazją do podkreślenia wieloletniej tradycji pożarnictwa w regionie.
























































































































Polecamy