reklama
Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Zrzutka na samolot historyczny

Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej kończy projekt odbudowy polskiego holownika dla szybowców. Projekt spotkał się z ciepłym przyjęciem przez środowisko lotnicze. Polski samolot Gniady przeznaczony do holowania szybowców niebawem poleci.

Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej od kilku lat jest właścicielem wyjątkowego specjalistycznego samolotu holowniczego GM-1 ”Gniady”. Samolot w latach 1988-1989 zaprojektował mgr inż. Edward Margański, a pomysłodawcą samolotu grupa związana z firmą Aviata.Wyprodukowano tylko dwa egzemplarze.

Samolot przeznaczony był do holowania szybowców. Gniady miał się, na tamte czasy, charakteryzować wyjątkowo dużą prędkością wznoszenia i możliwością stromego schodzenia, bez niebezpieczeństwa przechłodzenia silnika pracującego na małych obrotach dzięki żaluzjowym zasłonkom wlotu powietrza.

Samolot ten do sierpnia 2006 roku był regularnie eksploatowany, wylatał ponad 800 godzin, po czym odstawiono go gdzieś w kąt warszawskiego aeroklubu, gdzie po po latach został zdekompletowany.

– Uratowali tę historię polskiego przemysłu lotniczego członkowie zarządu Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej. Samolot w częściach przywieziono na lotnisko do Piotrkowa Trybunalskiego. Dziś po latach starań i mozolnej pracy aeroklubowych mechaników chcemy, aby ten polski samolot ponownie wzniósł się w niebo, holując za sobą jeden z naszych szybowców. Płatowiec i silnik są już gotowe do lotu, brakuje nam jeszcze odpowiednio wyprofilowanej kabinki pilota, by wiatr nie urwał mu głowy – mówi Marcin Pampuch z-ca dyrektora AZP

Zobaczcie film z prób silnikowych Gniadego

Włożyliśmy już ten projekt sporo aeroklubowych pieniędzy, a jak wiecie aerokluby nie są dotowanymi przez państwo ośrodkami szkolenia młodych pilotów. W tych trudnych czasach chcemy pamiętać o polskiej historii lotnictwa. – dodał Marcin Pampuch z-ca dyrektora

Zrzutka jest otwarta jeszcze przez parę godzin, zachęcamy do ostatnich wpłat drobnych kwot by budować lotniczą wspólnotę. Gniady Wam podziękuje, szybując po niebie.


5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!