Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Znamy listę punktów szczepień powszechnych. Z 4 zgłoszonych lokalizacji, NFZ wybrał zaledwie dwie

Samorządy miały wskazać po minimum dwie lokalizacje punktów szczepień masowych. Miasto Piotrków wskazało: jedną w hali sportowej ZSP4 przy Sienkiewicza, drugą w OSIR przy Belzackiej. Powiat Piotrkowski postąpił podobnie. Starosta wskazał także dwa miejsca. Pierwsze zlokalizowane w hali sportowej w Moszczenicy, a drugie w Ignacowie w gminie Rozprza. NFZ w środę ogłosiło listę wybranych punktów.

Z czterech wskazanych wspólnie przez magistrat i starostwo lokalizacji, NFZ wybrał dwie. To hala sportowa w Moszczenicy i hala sportowa OSIR w Piotrkowie. Z takiej decyzji Funduszu niezadowolony jest starosta Piotr Wojtysiak. – Niestety, według informacji i decyzji NFZ, na terenie Ziemi Piotrkowskiej powstanie na chwilę obecną tylko jeden punkt. Jako Powiat, będziemy wnioskować ponownie w tej sprawie, aby uruchomiono minimum 2 punkty, gdyż mamy jeden z najgorszych wskaźników, jeśli chodzi o liczbę zaszczepionych mieszkańców na terenie województwa łódzkiego – powiedział starosta Piotr Wojtysiak. – Jako Powiat podtrzymujemy gotowość do otworzenia punktów w Moszczenicy oraz Ignacowie, a także jeśli będzie taka potrzeba, kolejnych dwóch. Jednego w Sulejowie oraz na terenie gminy Wola Krzysztoporska. Byłaby to dobra informacja dla mieszkańców, bo masowe szczepienia mogą przyśpieszyć uporanie się z koronawirusem – dodaje starosta Wojtysiak.

O komentarz poprosiliśmy Annę Leder, rzeczniczkę prasową łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Mieszkańcy Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego nie maja żadnych powodów do niepokoju. Zostaną zaszczepieni w tym samym tempie co mieszkańcy innych części regionu. Dzięki 2 nowym punktom szczepień powszechnych zwiększy się potencjał szczepień odpowiednio w powiecie piotrkowskim : o 115% i w mieście Piotrkowie Trybunalskim o 106%.

We wtorek dyrektor ŁOW NFZ – wraz z z wojewodą łódzkim – spotkał się z przedstawicielami samorządów w Łódzkiem i przedstawił im informację na temat lokalizacji i potencjału powszechnym punktów szczepień w każdym powiecie. Wyjaśnił także dokładnie przedstawicielom powiatu piotrkowskiego decyzję o uruchomieniu 2 dodatkowych punktów szczepień powszechnych: w Piotrkowie i w Moszczenicy.

NFZ przygotował mapę potrzeb szczepiennych, czyli szczegółową analizę potrzeb i możliwości szczepień w każdym powiecie, sprawdziliśmy potencjał istniejących populacyjnych punktów szczepień i uzupełniliśmy go o powszechne punkty, które będą szczepiły duże ilości pacjentów. Aktualnie punkty szczepień populacyjnych mogą zamawiać różne liczby dawek – w zależności od ich możliwości organizacyjnych – nie jest to 30 dawek tygodniowo jak wcześniej!

Naszym celem jest zaszczepienie I dawką szczepionki wszystkich (100%) pacjentów każdego powiatu do końca sierpnia. 100% bo chęć zaszczepienia wzrasta i wracają do szczepień także ozdrowieńcy.

W Łódzkiem do 450 punktów szczepień dołączy od maja 51 powszechnych punktów szczepień. 27 to punkty w zupełnie nowych lokalizacjach, pozostałe to punkty populacyjne, których możliwości szczepień się znacząco zwiększą.

W powiecie piotrkowski do 15 punktów populacyjnych dołączy 1 nowy punkt powszechnych szczepień. Zagwarantuje to zaszczepienie do końca sierpnia mieszkańców powiatu nawet przy założeniu, które przyjęliśmy że będą się chcieli zaszczepić WSZYSCY dorośli mieszkańcy powiatu.
W mieście Piotrkowie do 15 punktów dołącza 1 punkt szczepień powszechnych, który będzie szczepił 500 osób dziennie.

Będziemy – tak jak dotąd – wspólnie z wojewodą łódzkim analizowali tempo szczepień, punkty mogą zwiększać swój potencjał szczepień bez konieczności otwierania nowych miejsc. Także punkty populacyjne mogą zwiększać swoje zamówienia gdy dostawy szczepionek będą większe – tak jak tego oczekujemy.

NFZ będzie jeszcze weryfikował spełnienie wymogów przez punkty, będziemy je także wizytowali. Ich lokalizację ogłosi wkrótce rząd.

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wanda
Wanda
15 kwietnia, 2021 18:50

„masowe szczepienia mogą przyśpieszyć uporanie się z koronawirusem” a lekarstwo, którego zakazują nie „może” a działa, nie „przyspiesza walkę” a ją wygrywa. Pytam: dlaczego celem nie jest wyleczenie tylko wyszczepienie jak największej ilości ludzi?

Polecamy

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!