Ważne wiadomościWydarzenia

Zmarł Zenon Bartczak, były dyrektor I LO, Honorowy Obywatela Piotrkowa i laureat Złotej Wieży Trybunalskiej

Nie żyje Zenon Bartczak, długoletni Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie dołączył i Honorowy Obywatel Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, laureat Złotej Wieży Trybunalskiej. Miał 92 lata.

W poniedziałek (10.01) w wieku 92 lat zmarł Zenon Bartczak – odznaczony i wyróżniony wieloma nagrodami, w tym m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego, a także Złotą Wieżą Trybunalską i tytułem Honorowego Obywatela Miasta.

Zenon Bartczak zasłużył się nie tylko dla piotrkowskiej oświaty, pełniąc przez 28 lat funkcję Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego (w latach 1970- 1992), ale także wspierał wiele organizacji i stowarzyszeń działających na terenie miasta, w tym działał w Zarządzie Towarzystwa Przyjaciół Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.
W latach swojej aktywności jako nauczyciel – dyrektor, działacz społeczny podjął działania zmierzające do utworzenia muzeum historii, tradycji gimnazjum i liceum Bolesława Chrobrego. Dzięki zaangażowaniu dyrektora Bartczaka to swoiste muzeum prezentuje nie tylko historię szkoły, ale także historię piotrkowskiej nauki i oświaty, w tym tajnego nauczania.

Zenon Bartczak to także autor pozycji pt. „Wychowankowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim” oraz dwóch monografii wydanych w ramach serii wydawniczej „Biblioteka – Piotrków 800”, tj.: „Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. Dzieje. Wychowankowie. Absolwenci.” oraz „II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie w Piotrkowie Trybunalskim”. Obecnie została zgłoszona do druku kolejna pozycja „II Gimnazjum Humanistyczne-Męskie w Piotrkowie Trybunalskim”.

W 2017 roki Rada Miasta Piotrkowa Trybunalskiego w uznaniu wybitnych zasług dla naszego miasta, nadała tytuł Honorowego Obywatela Piotrkowa Trybunalskiego Zenonowi Bartczakowi. – Jestem bardzo szczęśliwy. To wyróżnienie to w pewnym sensie także podziękowanie mojej osobie za całokształt pracy na rzecz naszego miasta – mówił we wrześniu 2017 roku Zenon Bartczak odbierając Aktu Nadania. – Mało ludzi wie, że w okresie międzywojennym było prywatne męskie gimnazjum, które mieściło się w al. 3 Maja tam gdzie dzisiejsza szkoła „Gabor”. To gimnazjum istniało od 1918 do 1939 roku. Dziwnym trafem jakiś człowiek uratował część akt o tej szkole przed zniszczeniem przez Niemców. Udało mi się nabyć te dokumenty. Na ich podstawie oraz swojej wiedzy i doświadczeń napisałem około 160-stronicową książkę. – dodał Honorowy Obywatel Piotrkowa Trybunalskiego.

5 2 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!