reklama
Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Zmarł ks. prałat Stanisław Socha

Zmarł ks. prałat Stanisław Socha, wieloletni proboszcz parafii farnej i dziekan Dekanatu Piotrkowskiego. Kapłan był Honorowym Obywatelem Piotrkowa Trybunalskiego.

Jak informuje magistrat, Ks. prałat Stanisław Socha zmarł w poniedziałkowy (28.12) wieczór w wieku 90 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek (31.12). O godz. 11:00 w Bazylice Mniejszej pod wezwaniem św. Jakuba odprawiona zostanie żałobna msza św., której przewodniczyć będzie Arcybiskup Senior Władysław Ziółek.
Po eucharystii uroczystości przeniosą się na piotrkowski cmentarz, a ciało prałata Sochy zostanie złożone w grobowcu księży znajdującym się na nekropolii.

Ksiądz prałat Stanisław Socha urodził się 26 XI 1931 w Jasieniu. Święcenia kapłańskie przyjął 30 czerwca 1957 r. w Łodzi. W sierpniu 1975 r. objął parafię św. Mikołaja w Wolborzu i w krótkim czasie został mianowany Dziekanem Dekanatu Piotrków-Wschód. Na początku września 1990 roku został mianowany proboszczem parafii farnej św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim. W połowie grudnia tegoż roku został mianowany dziekanem Dekanatu Piotrkowskiego. Te funkcje w naszym mieście pełnił przez 20 lat – do 2010 roku.

Ks. prałat Stanisław Socha przez wiele lat posługi duszpasterskiej odznaczał się wielką troską o powierzone mu zadania. Był wyjątkowym duszpasterzem, który poza wielkim wkładem w sprawy gospodarcze oraz duszpasterskie parafii ma wielkie zasługi w integracji społeczeństwa miasta i dekanatu.

Duchowny miał duży udział w organizacji m.in. uroczystości 500-lecia Parlamentaryzmu Polskiego w końcu stycznia 1993 roku. Pod koniec lat 90-tych współdziałał z Radą Miasta w ustawieniu dużego krzyża metalowego i pomnika Jana Pawła II w centrum Piotrkowa Trybunalskiego.
Brał czynny udział w życiu miasta: nabożeństwach patriotyczno-religijnych, akademiach i spotkaniach, otaczał troską duszpasterstwo młodzieży w piotrkowskich kościołach, a także organizował pomoc charytatywną dla ludzi w trudnej sytuacji życiowej.

W uznaniu wybitnych zasług ks. Stanisław Socha decyzją Rady Miasta z 19 września 2007 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Piotrkowa Trybunalskiego. Trzy miesiące później w salach Zamku Królewskiego odbyło się uroczyste wręczenie nadanego tytułu.

2 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!