KulturaNadchodzące wydarzenia

Zapowiedź sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego

W poniedziałek 10 lipca rozpocznie się sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Posłowie zajmą się m.in. przepisami ws. odbudowy zasobów przyrodniczych, europejskim aktem w sprawie czipów oraz ochroną dziennikarzy i aktywistów przed zastraszaniem procesami sądowymi.

Pierwszego dnia sesji odbędzie się debata plenarna na temat działalności finansowej Europejskiego Banku Inwestycyjnego w roku 2022. Posłowie omówią również nowe przepisy mające na celu zapobieganie oraz kontrolę zanieczyszczeń z dużych instalacji rolno-przemysłowych. Projekt przepisów popiera zamiar Komisji, aby objąć przepisami również instalacje przemysłu wydobywczego (kopalnie), duże instalacje produkujące baterie (z wyjątkiem tych, które wyłącznie montują moduły baterii i zestawy baterii) oraz hodowlę bydła na większą skalę, a także więcej hodowli trzody chlewnej i drobiu w porównaniu z obecnymi przepisami. W poniedziałek posłowie zajmą się również nowymi przepisami dotyczącymi infrastruktury paliw alternatywnych (rozmieszczenia stacji ładowania samochodów elektrycznych, co najmniej co 60 km i czystszego paliwa morskiego). Posłowie mają zatwierdzić nowe przepisy w celu zwiększenia oszczędności energii. Nowe prawo, uzgodnione już między negocjatorami Parlamentu i Rady, wymaga zmniejszenia zużycia energii pierwotnej i końcowej o 11,7% do 2030 r. (w stosunku do prognoz z 2020 roku). W poniedziałek posłowie będą także debatować i głosować nad stanowiskiem ws. przepisów chroniących dziennikarzy, aktywistów, naukowców, badaczy i artystów przed działaniami prawnymi mającymi na celu ich uciszenie. Projekt dyrektywy przewiduje minimalne standardy ochrony przed strategicznym powództwem zmierzającym do stłumienia debaty publicznej (SLAPP) w UE poprzez wcześniejsze oddalenie takich spraw, zobowiązanie powoda do pokrycia kosztów postępowania i nieuznawanie wyroków państw trzecich. W poniedziałek Parlament będzie debatował także nad europejską inicjatywą obywatelską „Save Cruelty Free Cosmetics”, mającą na celu zaprzestanie wszelkich testów na zwierzętach.

We wtorek posłowie będą debatować nad unijnymi przepisami o odbudowie zasobów przyrodniczych. Ponieważ w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności nie było większości popierającej zmienione przepisy, komisja parlamentarna przedłożyła na posiedzeniu plenarnym wniosek o odrzucenie wniosku Komisji Europejskiej. Drugiego dnia sesji Parlament ma zatwierdzić wzmocnienie dostaw i produkcji czipów. Przepisy zabezpieczyłyby dostawy czipów do UE poprzez zwiększenie produkcji i stworzenie środków nadzwyczajnych na wypadek niedoborów. We wtorek odbędzie się także debata „Pandemia COVID-19: wyciągnięte wnioski i zalecenia na przyszłość”, podczas której posłowie omówią zalecenia w sprawie skuteczniejszego zarządzania kryzysowego w UE i gotowości na przyszłe kryzysy zdrowotne. Po debacie na temat prawa wyborczego, komisji śledczej i praworządności w Polsce, która odbyła się na poprzedniej sesji plenarnej, Parlament ma przyjąć rezolucję krytykującą zmiany w ordynacji wyborczej i „Lex Tusk”. Drugiego dnia sesji posłowie zajmą się również sprawozdaniem posłanki Anny ZALEWSKIEJ ws. wspierania i dostosowywania szkoleń zawodowych jako narzędzia sukcesu pracowników i podstawowego elementu gospodarki UE w nowym przemyśle 4.0.

Trzeciego dnia sesji posłowie omówią konkluzje z posiedzenia Rady Europejskiej 29–30 czerwca 2023 r. Zajmą się także propozycjami poprawy zasad przejrzystości, uczciwości i odpowiedzialności Parlamentu Europejskiego. Projekt sprawozdania parlamentarnej komisji specjalnej ds. ingerencji zagranicznej, przejrzystości i odpowiedzialności określa średnio- i długoterminowe działania, które należy podjąć, oraz zawiera zalecenia dotyczące reform. Posłowie omówią również sprawozdania posła Patryka JAKIEGO ws. wymiany informacji cyfrowych w sprawach związanych z terroryzmem oraz wymiany informacji i współpracy dotyczącej przestępstw terrorystycznych: dostosowania do unijnych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych.

Lista sprawozdań wraz z poprawkami
Więcej informacji o sesji plenarnej
Porządek obrad
Transmisja obrad na żywo

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!
%d bloggers like this: