Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Za śmieci zapłacimy drożej? Trzeba się na to przygotować

Urząd Miasta ogłosił przetarg na wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Najprawdopodobniej od nowego roku za śmieci zapłacimy więcej niż do tej pory.

Nowa umowa obowiązywać ma od 1 stycznia 2021 roku przez kolejnych 12 miesięcy. Tak jak do tej pory miasto zostało podzielone na trzy sektory, z których odbierane będą odpady. Na wniosek mieszkańców zwiększona zostanie częstotliwość odbioru śmieci.

W zabudowie wielorodzinnej odpady wielkogabarytowe będą odbierane raz na miesiąc (do tej pory było raz na dwa miesiące), natomiast odpady segregowane tj. papier, szkło i tworzywa sztuczne w okresie kwiecień-wrzesień będą odbierane dwa razu w tygodniu (było raz w tygodniu). Zwiększenie częstotliwości odbioru odpadów najprawdopodobniej będzie wiązało się ze wzrostem stawki za śmieci.

– Przetarg pokaże, jakie ceny będziemy musieli zapłacić, ale wzrost częstotliwości odbioru śmieci na pewno przełoży się na wysokość wynagrodzenia, jaką miasto będzie musiało zapłacić firmom realizującym usługę odbioru odpadów. Z kolei to wpłynie na wysokość stawki, którą zapłacimy od 1 stycznia – wyjaśnia Dorota Kosterska, kierownik Referatu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi.

Przykłady innych samorządów, które w niedawnym okresie rozstrzygały przetargi na odbiór odpadów, pokazują, że ceny gwałtownie rosną. W całym województwie łódzkim, a także w okolicy samego Piotrkowa Trybunalskiego, już dziś normą za śmieci segregowane są stawki oscylujące w granicy 30 złotych od osoby, a za niesegregowane, jak w Koluszkach, wynoszą 96 zł za osobę.

Czy w naszym mieście także czeka nas podwyżka opłat za śmieci?
– Wszytko zależy od złożonych ofert, ale musimy się z tym liczyć – mówi Dorota Kosterska dodając, że Urząd Miasta nie ma żadnego wpływu na kształtowanie się opłat za śmieci.
– Jesteśmy cenobiorcą. Rada Miasta uchwala ceny, ale jej rola sprowadza się do zatwierdzenia stawek, które są wynikiem przetargu. Nie możemy do tzw. systemu śmieciowego, dokładać ani na nim zarabiać. Zgodnie z przepisami system musi się bilansować – wyjaśnia.

Oferty w ogłoszonym przetargu można składać do 8 września. Dopiero po jego rozstrzygnięciu będziemy mogli dokładnie oszacować stawkę, jaką mieszkańcy zapłacą za śmieci w 2021 roku.

Obecne stawki w Piotrkowie kształtują się następująco: 20 zł (śmieci segregowane) i 40 zł (śmieci niesegregowane).

0 0 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!