Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Wybierasz się na urlop? Pamiętaj o karcie EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego od 20 lat towarzyszy nam na wakacjach lub podczas krótkiego wyjazdu za granicę. Trzeba ją mieć ze sobą, bo dzięki niej, w razie wypadku czy urazu, EKUZ uprawnia do wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą, które będą niezbędne w Twoim stanie zdrowia do końca pobytu w danym kraju. Wakacje rozpoczną się już w piątek, jeśli planujemy zagraniczny urlop, czy nawet krótki wypad np. w słowackie Tatry, czas sprawdzić, czy EKUZ jest ważna, a jeśli nie – wyrobić nową.

Karta EKUZ uprawnia do opieki zdrowotnej na dokładnie takich samych zasadach, jakie dotyczą osób ubezpieczonych w  państwie, do którego podróżujemy. Obowiązuje ona w państwach UE, w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii, które należą do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) oraz w Wielkiej Brytanii. Karta nie obowiązuje natomiast na Wyspach Normandzkich i wyspie Man, w Monaco, San Marino i Watykanie.

37 mln kart EKUZ

Od wprowadzenia EKUZ w Polsce, zmieniały się okres ważności karty i możliwości wnioskowania o ten dokument. Zmiany były jednak zawsze na lepsze i dziś mamy więcej opcji do wyboru przy wnioskowaniu o kartę EKUZ. Dzisiaj nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby wysłać wniosek o kartę. Wystarczy dostęp do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lub skorzystanie z elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP. Znacznie uprościliśmy również sam wniosek o kartę EKUZ – mówi Anna Leder z ŁOW NFZ.

W marcu 2024 r. pojawiła się możliwości złożenia online wniosku o wydanie certyfikatu tymczasowo zastępującego EKUZ. Wniosek o certyfikat można złożyć w mobilnej aplikacji mojeIKP lub przez ePUAP. Sam certyfikat też jest dostępny w cyfrowej postaci, w aplikacji mojeIKP.

Narodowy Fundusz Zdrowia wydał łącznie ponad 37 mln kart EKUZ. Rekordowy pod tym względem był 2019 rok z blisko 3,7 mln wyrobionymi kartami.

W 2022 r. w Unii Europejskiej było w obiegu ponad 242 mln ważnych kart EKUZ.

Jak często mieszkańcy województwa łódzkiego ubiegali się o EKUZ?

W 2005 roku, czyli w roku wejścia w życie EKUZ, wydano zaledwie nieco ponad 3,3 tys. kart. Z każdym rokiem do karty przekonywało się i zgłaszało się po nie coraz więcej osób. Zaledwie 5 lat później wydano już ponad 68,6 tys. kart, a w 2015 142 tys.!  W Łódzkiem, tak jak w całej Polsce, rekordowym rokiem był rok 2019, kiedy wydano 203 tys. kart! Łącznie, na przestrzeni 20 lat, ŁOW NFZ wydał blisko 2,1 mln. kart.

– W tym roku także zauważamy wzrost zainteresowania kartą wraz ze zbliżającymi się wakacjami. W lutym Łódzki NFZ wydał nieco ponad 6300 kart, w kwietniu ponad 11600, a w maju już ponad 12300 kart. Tuz przed wakacjami zainteresowanie EKUZ rośnie:  3 czerwca wydano 637 kart, a 10 czerwca blisko 900 – wylicza Anna Leder, rzeczniczka prasowa łódzkiego NFZ.

Jak uzyskać EKUZ

Turystyczny wniosek o EKUZ złożysz on-line tylko przez IKP, mojeIKP lub ePUAP. Nie ma możliwości wysłania go e-mailem.

Osobiście EKUZ otrzymasz w między innymi w Piotrkowie Trybunalskim –  al. Armii Krajowej 15 (wejście od ul. Szkolnej).). Uwaga! Student musi mieć ze sobą legitymację studencką.

EKUZ dostajesz od ręki w przypadku składania wniosku osobiście. W innym przypadku trwa to do 5 dni, ale od czerwca do września oddział wojewódzki może wydłużyć okres rozpatrzenia wniosku do kilkunastu dni.

Jeśli składasz wniosek przez Internetowe Konto Pacjenta lub mojeIKP, otrzymasz informację o wygenerowaniu karty lub o negatywnej weryfikacji wniosku i jego odrzuceniu wraz z podaniem przyczyn takiej decyzji.

Uwaga!

EKUZ nie jest kartą dla całej rodziny. Każdy jej członek otrzymuje swoją kartę, także dziecko. EKUZ jest ważna z dowodem tożsamości dziecka lub rodzica.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!