KulturaNadchodzące wydarzeniaPiotrków Trybunalski

Wspomnienia konkursu sygnalistów myśliwskich i pikniku myśliwskiego – ZDJĘCIA, FILM

W miniony weekend w Piotrkowie Trybunalskim odbył się V Konkurs Sygnalistów Myśliwskich im. Andrzeja Rokickiego oraz Piknik Myśliwski z okazji 100-lecia zjednoczonego łowiectwa.

Konkurs jest jedynym takim wydarzeniem organizowanym w województwie łódzkim, można zdobyć na nim regionalną kwalifikację na Ogólnopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego” (mistrzostwa Polski). Piotrkowski konkurs jest również jedynym w kraju, gdzie mistrzowie sygnalistyki łowieckiej mierzą się w „mistrzowskiej grze na rogu myśliwskim” o tytuł Arcymistrza.

Wyniki konkursu:

Kategorie solowe w sygnalistyce myśliwskiej:

Klasa C (początkująca):
I miejsce: Rosanna Pietrzyk
II miejsce: Magdalena Kotwica
III miejsce: Paweł Górski

Klasa B (średniozaawansowana):
I miejsce: Patryk Piotrowski
II miejsce: Bartłomiej Gawron
III miejsce: Weronika Żak

Klasa A (mistrzowska):
I miejsce: Oskar Pietrzyk
II miejsce: Adam Jażdżewski
III miejsce: Ernest Pietrzyk

Kategorie zespołowe w sygnalistyce myśliwskiej:

Klasa C (początkująca):
I miejsce: ZSM WKŁ Przyszłość
II miejsce: nie przyznano
III miejsce: nie przyznano

Klasa B (średniozaawansowana):
I miejsce: ZSM Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku
II miejsce: ZSM KŁ Przepiórka
III miejsce: ZSM RABIEC przy ZO PZŁ w PT

Klasa A (mistrzowska):
I miejsce: ZSM Pasja
II miejsce: nie przyznano
III miejsce: nie przyznano

Klasa MB (muzyka myśliwska na rogach naturalnych):
I miejsce: ZSM Pasja
II miejsce: ZSM RABIEC
III miejsce: nie przyznano

Arcymistrzem w mistrzowskiej grze na rogu myśliwskim został Adam Jażdżewski reprezentujący Nadleśnictwo Spychowo. Dodatkowo otrzymał on nagrodę prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztofa Chojniaka – profesjonalny róg myśliwski. Z kolei starosta Piotr Wojtysiak, ufundowało puchar dla najlepszego zespołu w sygnalistyce myśliwskiej. W klasach solowych za pierwsze miejsca oprócz dyplomów i statuetek uczestnicy konkursu otrzymali książki ufundowane przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim.

Jak co roku, rodzina Rokickich ufundowała nagrody za najlepsze wykonanie „Hymnu Piotrkowskich Myśliwych” (komp. Andrzej Rokicki). W mistrzowskiej grze na rogu myśliwskim najlepiej ten utwór zagrał Ernest Pietrzyk, a klasie MB zespołowo ZSM Pasja. Stauetki, kieszonkowy róg myśliwski oraz bon do sklepu muzycznego wręczył Rafał Lewicki, siostrzeniec Rokickiego. Nagrodę dla najstarszego trębacza otrzymał Sławomir Darkowski.

Wieczorem w auli Akademii Piotrkowskiej odbył się wykład o śp. Andrzeju Rokickim. Następnie pod batutą Ewy Izydorczyk-Grzelak, odbył się połączony koncert muzyki myśliwskiej i dworskiej w wykonaniu Piotrkowskiej Orkiestry Kameralnej, Kolejowej Orkiestry Dętej PKP w Piotrkowie Trybunalskim oraz Zespołu Sygnalistów Myśliwskich RABIEC przy ZO PZŁ w Piotrkowie. Był to pierwszy taki projekt od wielu lat w Piotrkowie i jako jeden z pierwszych w Polsce, gdzie rogi naturalne B grały wspólnie z zespołem instrumentów smyczkowych.

Ponadto, starosta Piotr Wojtysiak wręczył Srebrny Medal „Zasłużony dla Ziemi Piotrkowskiej” dla Zespołu Sygnalistów Myśliwskich RABIEC przy Zarządzie Okręgowym PZŁ w Piotrkowie,

W drugim dniu konkursu, przy Mediatece 800-lecia odbył się Piknik Myśliwski z okazji 100-lecia zjednoczonego łowiectwa, podczas którego można było spróbować specjałów kuchni myśliwskiej i zupy gulaszowej Kuby Wolskiego. Na pikniki odbywały się pokazy sokolniczne, psów myśliwskich, wystawy fotograficzne, pokaz mody myśliwskiej. Był także koncert muzyki myśliwskiej.

W Mediatece 800-lecia również można było zobaczyć wystawę „Co roku rykowisko” z fotografiami znanego fotografa dzikiej przyrody Andrzeja Wierzbieńca, a także małą wystawę o sygnalistyce łowieckiej. Natomiast w Muzeum do końca września można oglądać
wystawę „ Łowiectwo – nasza pasja w stulecie Polskiego Związku Łowieckiego”.

Podczas pikniku wręczono również odznaczenia łowieckie: ZSM RABIEC otrzymał odznakę „Zasłużony dla łowiectwa piotrkowskiego”, a Julita Siatkowska, członkini zespołu, otrzymała również odznakę „Zasłużony dla łowiectwa piotrkowskiego” oraz brązowy Medal „Zasługi Łowieckiej”.

5 2 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!