GminyWażne wiadomościWolbórzWydarzenia

Wolbórz wysoko w kolejnym rankingu

Ranking polskich miast i gmin, w których żyje się najlepiej opublikował serwis informacyjny Polskiej Agencji Prasowej. Wolbórz nr 1 w powiecie piotrkowskim. 

Gdzie w Polsce żyje się najlepiej? Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki swojego rankingu „Gmina Dobra do Życia”. – To że stworzyliśmy ten ranking, jest efektem sukcesu naszej wcześniejszej inicjatywy – konkursu Innowacyjny Samorząd, na który co roku napływa do nas kilkaset niezwykle ciekawych projektów od samorządów z całego kraju. Dlatego doszliśmy do wniosku, że warto spojrzeć szerzej, wziąć pod lupę jakość życia w polskich gminach i nagrodzić te, gdzie jest ona najwyższa” – powiedział otwierając uroczystą galę Łukasz Świerżewski, wiceprezes Polskiej Agencji Prasowej. „Cieszę się, że nasz ranking powstaje we współpracy z Polską Akademią Nauk, ponieważ to gwarantuje uwzględnienie w nim wszystkich najważniejszych aspektów życia w gminach” – dodał.

Zestawienie obejmujące wszystkie 2477 polskich gmin oparto na 48 wskaźnikach składających się na sumaryczny Wskaźnik Jakości Życia. Uwzględniono m.in. wydatki inwestycyjne gmin, ich atrakcyjność migracyjno-osadnicza, jakość oświaty na ich terenie, ale także dostęp do opieki zdrowotnej, rekreacji czy zieleni. Wzięto pod uwagę także infrastrukturę kulturalną i dostęp do Internetu. Do stworzenia rankingu posłużyły również mniej oczywiste wskaźniki, takie jak usłonecznienie czy klimatyczny bilans wodny. 

W kategorii gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców, do której zaliczany jest Wolbórz wygrał Kleszczów, dalej znalazły się jeszcze Walce, Strzeleczki, Ustronie Morskie i Rudna. Wolbórz w powiecie piotrkowskim znalazł się na 1 miejscu. 

– Staramy się by mieszkańcom żyło się w naszej gminie dobrze, a temu służą m.in. inwestycje infrastrukturalne, które realizujemy. Budujemy i remontujemy drogi, kanalizację i wodociągi. Na bardzo wysokim poziomie, zarówno jeśli chodzi o warunki lokalowe jak i edukację, mamy nasze szkoły i przedszkola. Miejsc do rekreacji także sporo w naszej gminie. Nie zapominamy o wydarzeniach kulturalnych, większych organizowanych przez Wolborskie Centrum Kultury i mniejszych, których współtwórcami są nasze prężnie działające organizacje pozarządowe i Koła Gospodyń Wiejskich. To wszystko brali pod uwagę autorzy rankingu. – podsumował Andrzej Jaros Burmistrz Wolborza.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!