GminyWażne wiadomościWolbórzWydarzenia

Wolbórz gospodarzem jubileuszu strażackiego [DUŻO ZDJĘĆ]

W sobotę, tj. 11 września, Wolbórz stał się gospodarzem uroczystości 100 – lecia powstania Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Gościł więc druhów z całego województwa łódzkiego.

Historia Wolborza spowodowała, że to właśnie to miejsce zostało wybrane do celebrowania tej okrągłej, setnej rocznicy powstania Związku. To tutaj urodził się prekursor pożarnictwa Andrzej Frycz Modrzewski, to także tutaj funkcjonuje Muzeum Pożarnictwa – jedno z nielicznych na mapie Polski. Msza Święta w Kolegiacie św. Mikołaja, koncelebrowana przez ks. Władysława Ziółka, arcybiskupa seniora archidiecezji łódzkiej, który urodził się na terenie gminy Wolbórz, była pierwszym punktem uroczystości jubileuszowych. Wzięli w niej udział m.in. parlamentarzyści oraz samorządowcy z łódzkiego, przedstawiciele struktur wojewódzkich oraz miejskich PSP oraz ZOSP RP.  Następnie nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych, pojazdów, młodzieży strażackiej na plac Straży w Wolborzu, gdzie rozpoczęła się oficjalna część obchodów. Kulminacyjnym punktem uroczystości było odsłonięcie pomnika upamiętniającego 100-lecie Związku OSP oraz działaczy związkowych mających niebagatelny wpływ na powstanie i kształtowanie polskiego pożarnictwa. Najwyższymi odznaczeniami ZOSP RP uhonorowane zostały naturalnie same OSP, a także druhny i druhowie strażacy z regionu łódzkiego. Ponadto, jednostka OSP Wolbórz odebrała nowy wóz bojowy marki MAN, za co szczególnie podziękował burmistrz gminy Wolbórz Andrzej Jaros, podkreślając, iż wolborska jednostka OSP jest cały czas do dyspozycji i że jest dumny z jej codziennej pracy na rzecz bezpieczeństwa obywateli.
Po części oficjalnej na wolborskim orliku miały miejsce pokazy strażackie. Wieczór uświetniły koncerty muzyczne przygotowane przez Wolborskie Centrum Kultury – wystąpili m.in. Zespół Kasjana, Loka i Nowator.

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!