AleksandrówWydarzenia

Woda z „colą” – wstrząśnięta i zmieszana

Temat skażonej wody w gminie Aleksandrów budzi ogromne emocje wśród mieszkańców. Całej sprawie towarzyszy brak jasnych komunikatów, przez co odbiorcy nie wiedzą czy wodę można już używać zwyczajnie, czy nadal trzeba się stosować do zaleceń sanepidu.

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Wiesławą Kozińską, rzecznikiem prasowym piotrkowskiego sanepidu. – Na obecną chwilę nadal należy stosować się do zaleceń zawartych w komunikacie – podkreśla nasza rozmówczyni. W komunikacie zawarta była konkretna instrukcja, jak należy postępować ze skażoną wodą.

Woda nadaje się do spożycia, kąpieli noworodków, mycia zębów, owoców i warzyw spożywanych na surowo oraz mycia naczyń po uprzednim przegotowaniu (minimum przez 2 minuty) i pozostawieniu do ostudzenia bez gwałtownego schładzania. Woda bez przegotowania może być stosowana do codziennego mycia, prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet.

Jak informuje Kozińska, wczoraj zostały pobrane nowe próbki wody do badania i w tej chwili poddawane są testom laboratoryjnym. Dlatego o tym czy woda jest czysta dowiemy się najwcześniej jutro koło południa. – Jest to najwcześniejszy możliwy termin, zaznaczam jednak, że badania mogą potrwać dłużej i np. dopiero w czwartek będziemy mogli stwierdzić iż wszystko jest już w porządku – wyjaśnia rzecznik. Najprościej ujmując, woda nadal nie może być spożywana bez przegotowania i trzeba czekać na oficjalne potwierdzenie z sanepidu. Zapytaliśmy także o możliwe przyczyny takiego skażenia. – Te bakterie są bakteriami jelitowymi i mogą się dostać do wody w różny sposób. Często winne są temu nieszczelne urządzenia, brak należytej konserwacji i regularnego czyszczenia wodociągu przez administratora – dodaje Wiesława Kozińska. O dalszym przebiegu sprawy będziemy informowali na bieżąco.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zzzz
zzzz
11 września, 2018 10:47

podobno wójt gminy Aleksandrów oszczędza na filtrach wody w hydroforniach…. a potem ludzie sie zatruwają brudna i skazona wodą. taka polityka oszczędności w gminie

Aha
Aha
Reply to  zzzz
11 września, 2018 12:30

wójt ci tak powiedzial? czy ty filtry wymieniasz i wiesz?
Propaganda, ale fantazji gratuluje

ja
ja
Reply to  zzzz
12 września, 2018 06:52

wójt oszczędza ale na pracownikach – bo hydraulicy zamiast zajmować się obsługą hydroforni robią wiele innych rzeczy

Kasia
Kasia
11 września, 2018 12:56

Nareszcie jakaś konkretna informacja. Wójt mydli oczy, wysyła pisma, że ,,podjęto działania,, a ludzi g… Obchodzą działania. Liczy się rezultat. Czy tak cieżko wrzucić informacje na strone gminy???

Ted
Ted
Reply to  Kasia
11 września, 2018 13:42

Nie chce wrzucać czegoś co mu zaszkodzi i jego wizerunkowi

Sprawiedliwy
Sprawiedliwy
Reply to  Ted
11 września, 2018 21:23

Ciekawe co ma pisać,skoro póki co niewiadomo. Siejecie zamęt i tyle. Co do filtrów wszyscy najlepiej wiecie. Zapytajcie Wójta. Jeszcze pewnie on powinien sam czyścić. Gratulacje głupoty

Anonimowo
Anonimowo
Reply to  Sprawiedliwy
20 września, 2018 19:40

A kto jest za to odpowiedzialny??? pieniądze za wodę gdzie pan wpłaca? – na plebanię???

Powiązane artykuły

Back to top button
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x