Piotrków TrybunalskiWydarzenia

W Piotrkowie będą społeczni opiekunowie zabytków

W naszym mieście powołanych będzie 4 społecznych opiekunów zabytków. Czy ma to związek z likwidacją delegatury konserwatora zabytków?

Kim są społeczni opiekunowie zabytków ? Jak mówią przepisy, działają oni w oparciu o ustawę o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w celu zachowania wartości zabytków i ich utrzymania oraz upowszechniania wiedzy o zabytkach. Stąd też wynika ich uprawnienie do pouczania osób naruszających przepisy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Obecnie w Piotrkowie Trybunalskim nie ma ustanowionych społecznych opiekunów zabytków. Niebawem będzie kilka takich osób. Na początku marca wpłynęły do urzędu miasta wnioski Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, o ustanowienie 4 osób społecznymi opiekunami zabytków (nazwiska będą podane dopiero po wręczeniu legitymacji). Osoby te ukończyły zorganizowane przez WUOZ szkolenie dla kandydatów na społecznych opiekunów zabytków oraz uzyskały pozytywny wynik egzaminu końcowego. 4 kwietnia prezydenta miasta zarządzenie w sprawie ustalenia wzorów: legitymacji społecznego opiekuna zabytków, zaświadczenia o nadaniu uprawnień społecznego opiekuna zabytków oraz listy społecznych opiekunów zabytków.

wzór legitymacji społecznego opiekuna zabytków

Obecnie trwają  czynności zmierzające do zlecenia wykonania legitymacji społecznych  opiekunów zabytków. W dalszej kolejności planowane jest zorganizowanie uroczystego spotkania, na którym przygotowane legitymacje zostaną oficjalnie wręczone społecznym opiekunom.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x