AleksandrówWydarzenia

Urząd Gminy w Aleksandrowie z negatywną oceną NIK

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła gminę Aleksandrów w zakresie ochrony przyrody. Początek roku szkolnego za nami, dlatego stosując oceny ze szkolnej ławki, wójt Dionizy Głowacki i podległe mu służby od NIKu otrzymały ocenę niedostateczną, czyli pałę! Wójt zobowiązany do dbałości o cenne przyrodniczo obiekty, nie zapewniał realnych warunków prawnych i organizacyjnych dla ich ochrony.

Osiem ekogrzechów głównych Urzędu Gminy w Aleksandrowie

Wystąpienie pokontrolne liczy łącznie 14 stron. Niemal na każdej z nich, NIK na urzędzie gminy nie pozostawia suchej nitki. W dokładny i analityczny sposób wytyka wszelkie nieprawidłowości, jakie kontrolerzy ujawnili w gminie. W raporcie czytamy między innymi: „Najwyższa Izba Kontroli ocenia negatywnie działalność kontrolowanej jednostki w zakresie lokalnych form ochrony przyrody. Ocena negatywna wynika z:

nierzetelnego sporządzenia sprawozdań,
nieuwzględnienia w obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego 3 (z 15) użytków ekologicznych znajdujących się na terenie Gminy,
niesporządzenia na potrzeby Studium opracowania ekofizjograficznego,
braku nadzorowania realizacji przez podmiot wyznaczony do nadzoru nad użytkami ekologicznymi,
brak właściwego oznakowania drzew pomnikowych stanowiących (…) pomniki przyrody oraz głazu narzutowego,
nieprzeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych drzew pomnikowych,
niezapewnienia w budżecie Gminy środków finansowych na zadania związane z lokalnymi formami ochrony przyrody,
niepodejmowania działań mających na celu dostosowanie prawa miejscowego do obecnego stanu prawnego poprzez nieprzygotowanie projektów uchwał Rady Gminy w sprawie pomników przyrody (…).

Najwyższa Izba Kontroli wskazuje między innymi, że niezgodne ze stanem faktycznym były dane o liczbie lokalnych form ochrony przyrody występujących na terenie gminy. W urzędzie gminy w Aleksandrowie w sprawozdaniach za rok 2015 i 2016 wykazano występowanie 17 drzew – pomników przyrody, podczas gdy zgodnie z aktami ustanawiającymi były zaledwie trzy pomniki przyrody, w tym jeden stanowiący pojedyncze drzewo i dwa pomniki grupowe. Ponadto kontrolerzy zwracają uwagę, że gmina własnych środków na ochronę przyrody nie posiada, i nie wnioskowała nawet o środki zewnętrzne, pomimo że w toku kontroli wykazano, że pomniki przyrody wymagają natychmiastowej interwencji specjalistów. Według NIK, w gminie nikt nawet nie pokusił się o analizę, która określiłaby wysokość środków finansowych potrzebnych na ochronę przyrody.

We wnioskach Najwyższa Izba Kontroli zaleca między innymi by naprawić chaos jaki panuje w dokumentacji urzędu, a także należycie oznakować wszelkie pomniki przyrody.

Poprosiliśmy Urząd Gminy w Aleksandrowie o komentarz do raportu pokontrolnego. W odpowiedzi otrzymaliśmy następujące dokumenty:

 

Na stronie internetowej urząd zachwala walory przyrodnicze gminy. Przeczytamy, ile i jakie rzeki przepływają przez malownicze tereny Aleksandrowa. Włodarze chwalą się wszystkimi niemal pomnikami przyrody, wymieniają zabytkowa drzewa i parki…

(…) Najbardziej znanym jest park w Skotnikach, zajmujący 3,3 ha powierzchni. Zachowały się w nim elementy układu geometrycznego, z pozostałością najstarszej w Sulejowskim Parku Krajobrazowym alei lipowej. Była to nastrojowa aleja, wytyczona przez około 20 lip drobnolistnych. Najcenniejsze drzewa, które przetrwały do naszych czasów, mierzą w obwodach 430, 310 i 300 cm. Na uwagę zasługuje również kolekcja kilkudziesięciu jesionów, w tym imponujących, wysokich drzew o grubości 375 i 305 cm. Z dawnej świetności żywopłotu grabowego pozostało kilka okazów o grubości 175 – 195 cm. Podobnie jak w przypadku jesionów, tak i kolekcji klonów, w ciągu kilkunastu lat ubyło sporo drzew. Aktualnie najgrubszy klon zwyczajny mierzy 290 cm. W grupie stuletnich modrzewi największe osiągają 240 i 220 cm w obwodzie. Park jako cenny obiekt dziedzictwa natury i kultury znajduje się na liście zabytków (…).

Cóż z tego że wójt w internecie  chwali się wyjątkową przyrodą, jeśli o nią nie dba? Jak tak dalej pójdzie, wnuki wójta Głowackiego, o pomnikach przyrody przeczytają tylko w sieci i w archiwalnych gminnych przewodnikach.

Wystąpienie pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli, dostępne jest TUTAJ.

Tagi

Powiązane artykuły

29 komentarzy

 1. Panie Krak, pomijając fakt, że rzetelnie i po prostu po ludzku uczciwie byłoby odnieść się do stanowiska Urzędu Gminy, wiedząc że lud co prawda podstawy edukacji posiada, ale nie skory do czytania pism urzędowych, to pragnę Panu uzmysłowić, że właśnie wypuścił Pan w świat artykuł na temat tabliczki na drzewie. Nieistotne, że czytelnik nic z tego nie zrozumie, ważne że się napisało, że wójt pałę dostał i że wnuki będą drzewa na zdjęciu oglądać.
  Uważam, że powinien Pan wnikliwie zapoznać się z pojęciem “etyka”. Ponadto podziwiam, że są jeszcze ludzie, którzy mają odwagę by takie gnioty podpisywać swoim nazwiskiem.
  Osobom chcącym poznać perspektywę obu stron, choć takich w tym miejscu akurat mało, pragnę wyjaśnić, bo Pan redaktor się nie pofatygował, iż w całej sprawie chodzi o brak tabliczek na kilku drzewach, których nota nebe nie powinno tam być oraz o zaniedbania formalne z początku lat dwutysięcznych, za które odpowiadają poprzednie władze.

  1. Myślę, że w tym przypadku można by się pokusić o przejrzystą tabelę, jak przypadku artykuły dotyczącego jakiegoś skrzyżowania w Woli Krzysztoporskiej w Ziemi Piotrkowskiej z 13 września tego roku, przedstawiającą zarzut i wyjaśnienie. Skoro w gazecie się da to w internecie tym bardziej

  2. Ten lud który według ciebie ledwie co zna podstawy edukacji potrafi postawić krzyżyk na kartce wyborczej i odpowiedni sposób was ocenić nieudacznicy, bo żeby rządzić trzeba mieć do tego predyspozycje i coś w głowie a nie tylko chęć do pobierania pieniędzy podatników.I ty piszesz o etyce “wstyd”.

 2. Upsssss…ach ta kontrola z NIK-u, nie dość że afera z wodą to jeszcze ta ekologia zwala na urząd…oczywiście to nie jest wina przedsiębiorczych specjalistów z urzędu gminy…kasa się zgadzała bo nie było na takie tam pieniędzy w budżecie, jeszcze jedną świetlicę???

 3. Przez waszą ochronę środowiska już ile lat drogi ekspresowej nie można wybudować, bo jak nie park krajobrazowy to unikalne stanowisko chwastu polnego. Szkoda tylko, że giną przez to ludzie, tak jak dziś rano na DK74.
  Więcej informacji dostępnych na epiotrkow, bo tutejsi pismacy drzewami zajęci

     1. Widze, że gdyby nie popularność gminy Aleksandrów to portal miałby problem z zainteresowaniem przez innych mieszkańców powiatu.

   1. Na “czasie ” bo przed wyborami, ale czy obiektywnie???
    Zastanawiająca jest liczba komentarzy i duże, bardzo duże zainteresowanie gminą Aleksandrów. Może zainteresujcie się tymi korkami na drogach.Wypadkami! Wybory były i będą a życie ma się jedno..Rozpoczął się rok szkolny dzieci umęczone wracają ze szkoły bo po 1, 5 godziny stoją w korkach.Wybory i wybory pomyślcie o innych a nie tylko o sobie.

  1. Pani Monika nie ma czasu, przecież już dwa dni żadną sensacją nas nie uraczyła. Dwa dni nie gnoić wójta Głowackiego… Ileż można, przecież to się pochorować idzie (edytowany przez administratora)

   1. Szanowny Administratorze tego przybytku, z jakiego powodu moja wypowiedź została edytowana? Czy obrażała kogoś? Jeśli tak to nie rozumiem jak uwadze Administratora mógł umknąć komentarz niejakiego “B” pod artykułem “Podarowali wyprawki dla uczniów” , w którym to obecny Pan Wójt został nazwany “chamem”. A może mój komentarz zawierał jakieś kłamliwe informacje? W takim razie, nie szukając daleko, dlaczego nie został edytowany komentarz Pani/Pana “DnCzarna” o rzekomej spalarni śmieci, co jak nie trudno zgadnąć jest wytworem radosnej twórczości owej Pani/Pana.
    Proszę o zwięzłe wyjaśnienie i nienazywanie cenzury edycją 😉

 4. Prawda jest taka, że nie chodzi o tabliczki na drzewach czy budowę drogi ale o skąpstwo i lenistwo władzy. Niedługo będzie u nas spalarnia śmieci, to wtedy ciekawe czy też ekologia będzie Wam obojętna. Sami tych dwóch na taczkach wywieziecie.

   1. Nie na taczkach tylko na wozie. Starosta Cubała Michała Małeckiego wywiozl na dożynkach w Rozprzy. Załatwił to w białej koszuli! Ciekawe czym mu tam zalazł za skóre

  1. Trzeba lepiej było napisać o elektrowni atomowej albo autostradzie przez środek wsi… Spalarni to ludzie nie podłapią, przyzwyczajeni, u nas spalarnia śmieci zimą w co drugiej chałpie

   1. Nie jest tajemnicą że wladza tutejsza wspiera przedsiębiorców działających w pobliżu terenu natura 2000 który chcą przetwarzać śmieci i jakieś niebiezpieczne odpady- info na bipie urzędu gminy. Jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności przed wyborami właśnie plany się pozmieniały i się rozmyślili. Po nowym roku temat wróci i będzie piękny odorek nad czarną- natura 2000… Taka to właśnie polityka ochrony środowiska w tej gminie. Szkoda gadać. A o wymianie piecy na nowe nikt nie słyszał, jedno lakoniczne ogłoszenie było, żadnych szczegółów, żadnych spotkań. Popatrzmy co inne gminy ościenne robią w tych tematach. Ale po co te piece wymieniać jak tu się taka spalarnia nam szykuje, palcie śmiało wszystkie śmiecie bo te nasze podwórkowe nie będą przy tym miały żadnego znaczenia. Pozdrawiam z ekologicznej gminy, zal

    1. Żal ci d…e ściska że ktoś ma pomysł i chce stworzyć nowe miejsca pracy żeby mieszkańcy nie musieli szukać daleko.Pochwal się ty co zrobiłeś dla ochrony środowiska to może pójdziemy w twoje ślady bo jak narazie to piszesz banały.

 5. W obecnych czasach pieniądz rządzi światem. To przykre, że niektórym ludziom jest obojętny szkodliwy wpływ spalarni na zdrowie okolicznych mieszkańców. Jak kasa może być ważniejsza niż zdrowie, a nawet życie!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close