MoszczenicaWydarzenia

Uczcili pamięć pomordowanych

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej to nowe święto państwowe w polskim kalendarzu. Obchody zorganizowane w powiecie piotrkowskim zakończyła msza polowa w Pieńkach Karlińskich.

Gminę Moszczenica reprezentowali mieszkańcy oraz przedstawiciele organizacji społecznych, instytucji samorządowych. W niedzielnych uroczystościach uczestniczyły władze gminy, powiatu oraz delegacje z sąsiednich gmin. Wiązanki pod pomnikiem złożyli m.in. starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak i wójt Marceli Piekarek a także wójt Grabicy Krzysztof Kuliński.

W Pieńkach Karlińskich hitlerowcy dokonali największej egzekucji w regionie w czasie II wojny światowej. 24 czerwca 1944 roku rozstrzelano tam 52 osoby skazane na karę śmierci za – jak głosiło obwieszczenie dowódcy SS i Policji w dystrykcie radomskim – “przynależność do niedozwolonych organizacji i za udzielanie pomocy członkom band”. Część z nich, jak mówią świadkowie, jeszcze żyła, gdy ich grzebano w zbiorowej mogile. Pod pomnikiem upamiętniającym miejsce zbrodni złożono wieńce.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej przypadający na 12 lipca ustanowiono w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej.

Tagi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close