Fot. M. Gajda

Tablica „smoleńska” zostanie usunięta

Views: 478

Okazuje się, że nie będę musiał pisać dalszych 92 artykułów o bulwersującej sprawie modyfikacji pomnika ku czci pomordowanych przez hitlerowców, w który bezprawnie wmontowano tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. Po publikacji czterech tekstów na naszym portalu (30 stycznia, 31 stycznia, 22 kwietnia, 6 maja) i wielu mailach, sprawa wreszcie ruszyła z miejsca.

Dziś rano otrzymałem odpowiedź z piotrkowskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi, dokąd 20 kwietnia br. wysłałem prośbę o analizę prawną problemu oraz zajęcie stanowiska. Z upoważnienia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków odpisała mi pełniąca obowiązki kierownika Delegatury, Wiktoria Długoszewska (pisownia oryginalna):

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi, Delegatura w Piotrkowie Tryb. odpowiadając na Pana e-mail przekazuje następujące informacje dotyczące pomnika z kwaterami ofiar wzniesionego w 1949 r. znajdującego się na cmentarzu parafialnym w Wolborzu upamiętniającego partyzantów i osoby cywilne rozstrzelane przez hitlerowców w l. 1943–1944.

Wymieniony pomnik jest miejscem pamięci narodowej usytuowanym na cmentarzu ujętym w gminnej ewidencji zabytków. Lokalizacja nowych elementów na pomnikach będących miejscami pamięci narodowej wymaga zgody właściciela (w tym wypadku Administratora Parafii) po zasięgnięciu opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków. Opinie konserwatorskie w takich przypadkach, jak również w wymienionym są negatywne. Jednocześnie informujemy, iż do tutejszego urzędu nie wpłynął żaden wniosek w tej sprawie.

Według informacji uzyskanej od Administratora Parafii w Wolborzu w dniu 21 maja aktualnie postępowanie w tej sprawie prowadzi Urząd Wojewódzki w Łodzi. Postępowanie zmierza do przeniesienia tablicy upamiętniającej ofiary wypadku lotniczego pod Smoleńskiem w inne miejsce.

Wychodzi więc, że jest już tylko kwestią czasu, kiedy to nastąpi. Będziemy tam, by Wam to pokazać.

Komentarzy: 8

Twój adres nie zostanie nigdzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone gwiazdką *

  1. Mnie interesuje. Ciesze sie ze ta sprawa byla zalatwiona do konca a nie zamieciona pod dywan. Ps.Wolsky Ty sie glupotami zajmujesz…i byles robiony na sile bez pomyslu…

  2. ,,Postępowanie zmierza do przeniesienia tablicy upamiętniającej ofiary wypadku lotniczego pod Smoleńskiem w inne miejsce”.
    1. Jak długo owo postępowanie będzie ,,zmierzać”? Podejrzewam, że ,,uroczyste przeniesienie” odbędzie się w terminie przedwyborczym.
    2. Módlmy się, by pani Wiktoria Długoszewska nie ,,oberwała” za nazwanie wypadku lotniczego ,,wypadkiem lotniczym”.
    3. Dziękuję panom Markowi Gajdzie i Dariuszowi Klimczakowi za zaangażowanie i zwyczajną, ludzką empatię, a pani Elżbiecie Michalak życzę, by już nigdy nie musiała walczyć o prawo swobodnego dysponowania miejscem wiecznego spoczynku własnego ojca i jego braci.

  3. Moja wielka wdziecznosc dla wszystkich zaangazowanych w te sprawe. Pani Elzbieta Mirowska- Sobolewska napisala-dla mnie bezcenna-prace pt.,,Gdy ziemia ozyla…Pod piotrkowski Katyn,,-wielkie dzieki. Jest to wspanialy rozdzial historii wolborskiego cmentarza. Oby nikt i nigdy juz jej nie zaklocil- Elzbieta Michalak.