WolbórzWydarzenia

Tablica „smoleńska” zostanie usunięta

Okazuje się, że nie będę musiał pisać dalszych 92 artykułów o bulwersującej sprawie modyfikacji pomnika ku czci pomordowanych przez hitlerowców, w który bezprawnie wmontowano tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. Po publikacji czterech tekstów na naszym portalu (30 stycznia, 31 stycznia, 22 kwietnia, 6 maja) i wielu mailach, sprawa wreszcie ruszyła z miejsca.

Dziś rano otrzymałem odpowiedź z piotrkowskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi, dokąd 20 kwietnia br. wysłałem prośbę o analizę prawną problemu oraz zajęcie stanowiska. Z upoważnienia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków odpisała mi pełniąca obowiązki kierownika Delegatury, Wiktoria Długoszewska (pisownia oryginalna):

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi, Delegatura w Piotrkowie Tryb. odpowiadając na Pana e-mail przekazuje następujące informacje dotyczące pomnika z kwaterami ofiar wzniesionego w 1949 r. znajdującego się na cmentarzu parafialnym w Wolborzu upamiętniającego partyzantów i osoby cywilne rozstrzelane przez hitlerowców w l. 1943–1944.

Wymieniony pomnik jest miejscem pamięci narodowej usytuowanym na cmentarzu ujętym w gminnej ewidencji zabytków. Lokalizacja nowych elementów na pomnikach będących miejscami pamięci narodowej wymaga zgody właściciela (w tym wypadku Administratora Parafii) po zasięgnięciu opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków. Opinie konserwatorskie w takich przypadkach, jak również w wymienionym są negatywne. Jednocześnie informujemy, iż do tutejszego urzędu nie wpłynął żaden wniosek w tej sprawie.

Według informacji uzyskanej od Administratora Parafii w Wolborzu w dniu 21 maja aktualnie postępowanie w tej sprawie prowadzi Urząd Wojewódzki w Łodzi. Postępowanie zmierza do przeniesienia tablicy upamiętniającej ofiary wypadku lotniczego pod Smoleńskiem w inne miejsce.

Wychodzi więc, że jest już tylko kwestią czasu, kiedy to nastąpi. Będziemy tam, by Wam to pokazać.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wolsky
wolsky
24 maja, 2018 17:22

zajebisty sukces tak trzymac! widac ze nie ma pomysloiw na artykuly to sie glupotami zajmujecie

Rado
Rado
Reply to  wolsky
24 maja, 2018 19:08

Powiedz to rodzinom tych rozstrzelanych.

ula
ula
24 maja, 2018 18:48

czy kogos to interesuje watpie

Kaśka
Kaśka
Reply to  ula
24 maja, 2018 19:15

Sam fakt powstania Twojego komentarza jest przejawem zainteresowania:-)

ajax
ajax
26 maja, 2018 04:56

Mnie interesuje. Ciesze sie ze ta sprawa byla zalatwiona do konca a nie zamieciona pod dywan. Ps.Wolsky Ty sie glupotami zajmujesz…i byles robiony na sile bez pomyslu…

E. M-S
E. M-S
27 maja, 2018 22:06

,,Postępowanie zmierza do przeniesienia tablicy upamiętniającej ofiary wypadku lotniczego pod Smoleńskiem w inne miejsce”.
1. Jak długo owo postępowanie będzie ,,zmierzać”? Podejrzewam, że ,,uroczyste przeniesienie” odbędzie się w terminie przedwyborczym.
2. Módlmy się, by pani Wiktoria Długoszewska nie ,,oberwała” za nazwanie wypadku lotniczego ,,wypadkiem lotniczym”.
3. Dziękuję panom Markowi Gajdzie i Dariuszowi Klimczakowi za zaangażowanie i zwyczajną, ludzką empatię, a pani Elżbiecie Michalak życzę, by już nigdy nie musiała walczyć o prawo swobodnego dysponowania miejscem wiecznego spoczynku własnego ojca i jego braci.

Anonimowo
Anonimowo
28 maja, 2018 21:35

Moja wielka wdziecznosc dla wszystkich zaangazowanych w te sprawe. Pani Elzbieta Mirowska- Sobolewska napisala-dla mnie bezcenna-prace pt.,,Gdy ziemia ozyla…Pod piotrkowski Katyn,,-wielkie dzieki. Jest to wspanialy rozdzial historii wolborskiego cmentarza. Oby nikt i nigdy juz jej nie zaklocil- Elzbieta Michalak.

ciorny doktor
ciorny doktor
28 maja, 2018 22:24

A moje pytanie brzmi kto jest odpowiedzialny za umieszczenie tej tablicy i czy bedzie ukarana i w jaki sposob?

Polecamy

Back to top button
8
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!