Piotrków TrybunalskiUncategorizedWydarzenia

Szkolenie dla przyszłych kierowców

Statystyki są nieubłagane. Nadal sprawcami największej liczby wypadków są młodzi kierowcy pomiędzy 18 a 24 rokiem życia. Specjaliści z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i KWP w Łodzi spotkali się z uczniami trzech piotrkowskich liceów.

 

Chcemy uświadomić młodych ludzi, którzy niebawem przystąpią do egzaminu na prawo jazdy, jaka odpowiedzialność na nich spoczywa. By wiedzieli jak bezpiecznie poruszać się samochodem. Statystyki mówią jasno – najwięcej wypadków powodują kierowcy pomiędzy 18 a 24 rokiem życia. Chcemy ich uświadamiać, jakich błędów nie należy popełniać – powiedział w rozmowie z nami Michał Kędziora, specjalista Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w piotrkowskim WORD. Ponadto, prawdopodobnie w czerwcu, zmienią się przepisy. O tych zmianach także mówimy przyszłym kierowcom – dodał Michał Kędziora.

O przyczyny wypadków młodych kierowców pytamy Katarzynę Babczyńską, psychologa transportu i bezpieczeństwa ruchu drogowego. – Wiąże się to z niedojrzałością społeczną i emocjonalną. Młodzi ludzie generalnie też mają inną ocenę ryzyka. Oceniają zdarzenia ryzykowne jako mniej ryzykowne niż są w rzeczywistości. Z czasem oczywiście się z tego wyrasta – mówi Katarzyna Babczyńska. I dodaje – dochodzą także zjawiska faworyzacji subiektywnej i nierealistycznego optymizmu. Czyli atrybucja porażek i sukcesów, sukces – czynniki wewnętrzne, porażka – czynniki zewnętrzne. W uproszczeniu: wypadki się zdarzają, ale na pewno nie mnie! Bo ja jestem młody, sprawny i – trochę żartując – pokonam nawet prawa fizyki – mówi Katarzyna Babczyńska.

0 0 vote
Article Rating
Tagi

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ciorny doktor
Ciorny doktor
9 lutego, 2018 20:51

Nie tylko przyszli kierowcy powinni mieć takie szkolenie. Powinno być obowiązkowe co 5 lat…

Sprawdź także
Close
Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
Close