Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

System Red Light bezlitosny! Wiemy ile mandatów posypało się na skrzyżowaniu Sikorskiego – Concordii

Od kilku tygodni na skrzyżowaniu alej Sikorskiego z aleją Concordii w Piotrkowie działa system Red Light, którego zadaniem jest „wyłapywanie” kierowców, przejeżdżających na czerwonym świetle. Okazuje się, że w pierwszych dniach działania systemu, niemal 400 kierowców popełniło to wykroczenie.

Nie wiemy ilu kierowców ma alergię na żółte kamery umieszczone na dwóch piotrkowskich skrzyżowaniach, wiemy za to, ilu z nich będzie miała cieńszy portfel. Jak informuje GITD, system Red Light pracujący na skrzyżowaniu ulicy Sikorskiego i Concordii zarejestrował 368 przypadków niestosowania się przez kierujących do sygnalizacji świetlnej. Inspekcja Transportu Drogowego, jak mawia młodzież – nie bierze jeńców, bo niemal jednocześnie ustawiła żółte „fotobudki” na dwóch skrzyżowaniach. Oprócz wcześniej wspomnianego „nibyronda”, jest jeszcze skrzyżowanie koło banku z żubrem, czyli przecięcie Armii Krajowej z Piłsudskiego i Sikorskiego.

Jak działa system? – Red Light to system kamer, które działają na zasadzie wideo-detekcji. Jedna grupa kamer monitoruje skrzyżowanie, w tym pozycja świateł sygnalizatora, natomiast druga grupa kamer rejestruje moment popełnienia przez kierującego wykroczenia, czyli sytuacji, kiedy kierujący przejeżdża za sygnalizator, gdy nadawane jest już czerwone światło – wyjaśnia Monika Niżniak, rzeczniczka prasowa GITD.  

Jak się okazuje, system jest niezwykle inteligentny, bowiem automatycznie przypisywane są konkretne dane i parametry do każdego zarejestrowanego naruszenia przepisów ruchu drogowego. System pobiera dane, które są niezbędne do wszczęcia postępowanie w sprawie o wykroczenia. – Następuje identyfikacja pojazdu, automatycznie sczytywane są tablice rejestracyjne. Urządzenie rejestruje czas i miejsce popełnienia wykroczenia, a także czas, po jakim od momentu nadawania czerwonego światła, kierowca zdecydował się na przejazd za sygnalizator – mówi rzeczniczka GITD.  

Foto: J.Krak

Każda sprawa jest oceniana indywidualnie Zarejestrowany materiał dowodowy, w tym zdjęcia oraz firmy są analizowane przez pracowników CENARD GITD, aby potwierdzić, czy rzeczywiście doszło do popełnienia wykroczenia.  

Wjazd na czerwonym świetle na skrzyżowanie jest jednym z poważniejszych naruszeń, które w konsekwencji może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji. Dlatego kierowca, który ignoruje sygnalizację świetlną, wjeżdża na skrzyżowanie przy nadawanym czerwonym świetle musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi: mandatem karnym w wysokości 500 zł oraz 15 punktami karnymi. 

3.6 30 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

19 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sis
Sis
30 grudnia, 2023 21:32

Biorąc pod uwagę fotobudek szkoda, że nie ma licznika nad światłami bo ciężko czasem wyhamować jak widać nad głową pomarańczowe światło niestety nie poprawia to komfortu ani bezpieczeństwa jazdy.

AdaM
AdaM
Reply to  Sis
31 grudnia, 2023 16:00

Wiadomo teraz dlaczego zostają demontowane te wyświetlacze z cyferkami ( w niektórych miejscach jeszcze są) rozchodzi się o pieniądze kierowców i w większości przypadków nie ma to nic wspólnego z bezpieczeństwem.

Gordon
Gordon
31 grudnia, 2023 06:53

I jak zwykle na tej wsi piotrowskiej wszystko aby utrudnić życie

Jurand
Jurand
31 grudnia, 2023 08:51

Powinni założyć czasówki do tego byłoby wiedzieć za ile będzie czerwone i wczesniej hamować

Tom
Tom
31 grudnia, 2023 11:41

Dokładnie zgadzam się z poprzednikami , był system liczników czasu na zmianę świateł to go zlikwidowano, a generalnie to był dobry system bo można było określić czy da się przeskoczyć czy czas się zatrzymać

Paulo
Paulo
31 grudnia, 2023 15:11

Liczniki nic nie dawaly,zawsze ktoś chciał być cwańszy.Kamery to świetny bat na takich kierowców.Po to kamery są z tyłu, żeby było wiadomo na jakim świetle wjeżdżasz więc skończcie z teoriami spiskowymi.Wjedziesz na pomarańczowym to mandatu nie dostaniesz.Nieraz widziałem,jak jeszcze 3 kierowców wjeżdżało z premedytacją na czerwonym.O takich właśnie chodzi żeby ich karać.

Matt
Matt
Reply to  Paulo
1 stycznia, 2024 13:23

Skoro tak piszesz to nie jesteś kierowcą…
Zmiana światła z zielonego na pomarańczowe a potem czerwone to 2-3 sekundy, czas reakcji kierowcy wynosi zazwyczaj 2-3 sekundy więc fizycznie jadąc 45km/h nie jesteś w stanie się zatrzymać przed czerwonym swiatłem jeśli zaświeci ci się pomarańczowe

Matt
Matt
Reply to  Paulo
1 stycznia, 2024 13:27

Cd. przy okazji karania 2 robiących to z premedytacją karzemy 20 którzy nie mieli innej możliwości…to zaprzeczenie sprawiedliwości…

Druga strona medalu jest taka że kierowcy nieoczekiwanie hamują przed takim swiatła i zwiększa się ilość kolizji…i tu znowu ktoś ciągle zarabia na kierowch tłumaczac to bezpieczeństwe a jedyn co widać w statystykach to wzrost kolizji….i wplywów do budżetów slużb j samorzadów…jeśli uważasz inaczej to sam siebie oszukujesz

Piotr
Piotr
Reply to  Matt
11 lutego, 2024 12:19

W ogóle w przepisach jest zapis, że na pomarańczowym można jak najbardziej przejechać, jeżeli wiesz, że nie wyhamujesz lub stworzysz zagrożenie, co na tym skrzyżowaniu jest bardzo prawdopodobne.

Artur
Artur
31 grudnia, 2023 15:40

Ciekawe jak to oceniają….Faktycznie wjeżdżasz na żółtym, a za chwilę jest czerwone więc na foto możesz być jeszcze na lini

Juliusz
Juliusz
31 grudnia, 2023 17:08

Bezpiecznie było jak były zegary a teraz to jest po prostu łatanie dziury budżetowej.

Sebastian
Sebastian
1 stycznia, 2024 12:12

Znalezli sposób na dorabianie tak było w Wejherowie nie było szansy wychamowac tak krótko było pomaranczowe zarobili kupe kasy aż zrobiła sie afera w telewizi i je wyłaczyli złodzieje i oszusci a punktów ludziom nie usuneli i pieniedzy nie zwrócili

Radek
Radek
1 stycznia, 2024 13:05

Dokładnie założyli system kamer to powinni założyć liczniki czasu to chyba nie problem.poprostu kasa musi się zgadzać…

Srx
Srx
1 stycznia, 2024 14:17

Ciekawe jak wygląda sytuacja kiedy musisz wjechać na skrzyżowanie bo przepuszczasz pojazd uprzywilejowany. Pewnie dostajesz mandat i się musisz odwołać. W takiej sytuacji powinni zapłacić karę ci co próbuja wyłudzić pieniądze z twojej kieszeni.

Marek
Marek
1 stycznia, 2024 15:27

Pan mi powie o jakie skrzyżowanie chodzi?

Drajfer
Drajfer
2 stycznia, 2024 00:33

Kierowcy żądają sekundniki na sygnalizatorach. Nie kłamcie ludzi ze nie mozna ich założyć… Doprowadzicie do tego ze ludzie beda jezdzic 20 km/h z nogą na hamulcu przy zielonym świetle… z obawy zeby nie wjechać na czerwonym.

Mariusz
Mariusz
2 stycznia, 2024 13:47

Przeczytałem początek inie wiem o jakie miasto chodzi, pewnie autor wie, więcdalejnie czytam.

Piotrkowianin
Piotrkowianin
Reply to  Mariusz
2 stycznia, 2024 23:31

Litości. Od prawie 20 lat jest al. Concordii. Przyjechałeś wczoraj z Grenlandii? 😉

Piotr
Piotr
11 lutego, 2024 12:23

Sytuacja z wczoraj. Świeci się zielone światło dla jadących po Sikorskiego, a na światłach dla pieszych przechodzących przez Armii Krajowej mruga zielone światło i samochód przede mną w obawie przed zapaleniem się czerwonego światła hamuje, mimo że ma jeszcze zielone! Totalny absurd. Albo wy***ać te kamery przez ITD, albo zakładać liczniki, bo tylko stwarzają więcej niebezpieczeństwa w ruchu, a przecież miało być odwrotnie.

Polecamy

Back to top button
19
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!