GrabicaWydarzenia

Spotkanie informacyjne w związku z budową autostrady A1

Źródło: UG Grabica

W marcu rozpoczęły się się prace drogowe związane z budową autostrady A1, co może oznaczać spory problem dla mieszkańców gminy Grabica, ponieważ w ramach tej inwestycji planowany jest demontaż oraz budowa nowych konstrukcji wiaduktów autostradowych i wiaduktów drogowych znajdujących się na terenie tej gminy. Największy niepokój powoduje zamknięcie wiaduktu nad A1 w miejscowości Twardosławice w kierunku ulicy Wojska Polskiego w Piotrkowie Trybunalskim, który znacząco utrudni komunikację zarówno osób wyjeżdżających poza obszar gminy Grabica, jak i próbujących się do niej dostać, a także zamknięcie na czas budowy dwóch wiaduktów: na odcinku Brzoza – Papieże oraz na odcinku Brzoza – Kamocin.

Budowa autostrady A1 spowoduje spore zmiany organizacji ruchu. Mieszkańcy gminy obawiają się, że będą musieli przez 3 lata zmagać się z utrudnieniami – tyle bowiem mają potrwać prace. Społeczeństwo niepokoi się, że rozpoczynająca się właśnie budowa spowoduje duże utrudnienia w ruchu drogowym, zakłóci dojazd do ważnych obiektów użyteczności publicznej, pól, czy może ograniczyć dojazd służb ratunkowych. Intencją wójta gminy Grabica jest, aby wypracować jak najmniej szkodliwy wariant zarówno dla gminy, jak i jej mieszkańców, dlatego 28 marca do Urzędu Gminy w Grabicy zaprosił przedstawicieli inwestora, czyli Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, a także przedstawicieli wykonawcy – Konsorcjum Budimex i Strabag, reprezentantów władz samorządowych i parlamentarnych, w celu pozyskania rzetelnych informacji o planowanej organizacji ruchu w tym rejonie.

Zaproszeni omówili planowaną organizację ruchu, odpowiedzieli na liczne pytania, a także wysłuchali propozycji wprowadzenia udogodnień dla mieszkańców na czas realizacji inwestycji, np. możliwości ujęcia w projekcie organizacji ruchu wprowadzenia przejścia dla pieszych w pobliżu przebudowywanego wiaduktu w Twardosławicach oraz z uwagi na konieczność wyburzenia starych wiaduktów w Brzozie, wypracowania rozwiązania umożliwiającego dogodny przejazd z jednej strony trasy na drugą.

Mamy nadzieję, iż odpowiedzi udzielone podczas tego spotkania wyjaśnią mieszkańcom gminy wszelkie wątpliwości i niedomówienia dotyczące tej ogromnej inwestycji, a także, że wykonawca weźmie pod uwagę sugestie mieszkańców gminy (całą relację ze spotkania można zobaczyć na stronie internetowej gminy).

Nikt nie ma wątpliwości, że ta inwestycja jest potrzebna, niestety będzie to dla mieszkańców gminy wielki sprawdzian wytrzymałości.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x