Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Sokoły, myszołowy i kruki na lotnisku w Piotrkowie

Lotnisko Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej zatrudniło sokolnika. Pan Krzysztof Domański jest właścicielem ponad 50 ptaków i świadczy usługi dla lotnisk wojskowych, komunikacyjnych i aeroklubowych.

Dzikie ptactwo może być bardzo niebezpieczne dla wykonywanych operacji lotniczych, a na lotnisku w Piotrkowie wykonywanych jest sporo operacji od szkoleniowych samolotowych, szybowcowych i śmigłowcowych po skoki spadochronowe. Lotnisko ze względu na swoje położenie w centralnej Polsce jest także bardzo popularne wśród pilotów General Aviation.

– Mieliśmy już kilka „birdstrike” (kolizja samolotu z ptakiem), na szczęście nie groźnych, ale znamy przecież przypadki poważnych wypadków lotniczych, po uderzeniu ptaka w lecący mały samolot. Dlatego opracowane mamy procedury bezpieczeństwa związane z postępowaniem na wypadek pojawiających się na lotnisku dzikich zwierząt czy ptaków. W wyniku tych pojawiających się zagrożeń dyrektor lotniska Jarosław Cempel podnosząc poziom bezpieczeństwa operacji zlecił zatrudnienie profesjonalnego sokolnika. – powiedział Marcin Pampuch, z-ca dyrektora Aeroklubu w Piotrkowie.

Sokolnik Krzysztof Domański ma duże doświadczenie w 27-letniej pracy z ptakami drapieżnym. Na lotnisko do Piotrkowa przywozi ze sobą 4 Sokoły, 4 Harisy (myszołowy) oraz Kruka.

– Współpracowałem już z wieloma lotniskami, wszędzie tam gdzie ptaki stwarzają zagrożenie dla lądujących czy startujących samolotów. Pracowałem już na lotniskach wojskowych w Leźnicy, Glinniku koło Tomaszowa i Łasku oraz na komunikacyjnych w Radomiu i Łodzi. Teraz odstraszamy dzikie ptactwo w Piotrkowie Trybunalskim. Moje ptaki są wyszkolone w płoszeniu dzikich lokatorów na lotnisku. – powiedział sokolnik Krzysztof Domański z Bełchatowa.

Prezentację tych drapieżnych ptaków będzie można zobaczyć podczas pokazów lotniczych FLY FEST 3 i 4 lipca w Piotrkowie Trybunalskim.

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!