GminyPiotrków TrybunalskiWydarzenia

Seria włamań do domów?

Coraz częściej w policyjnych notatnikach pojawia się meldunek: włamanie do domu. Tylko od początku roku w powiecie piotrkowskim okradziono 14 gospodarstw. W Piotrkowie rabusie włamywali się 3 razy.

Najwięcej – 6 włamań, policjanci zanotowali na terenie działania komisariatu w Grabicy (obejmuje gminy: Wola Krzyszoporska i Grabica), na terenie gminy Gorzkowice – 4 włamania, na obszarze gminy Wolbórz i Czarnocin – 3, i w gminie Sulejów – 1 włamanie. W Piotrkowie Trybunalskim złodzieje okradli 3 domy.

Co najczęściej pada łupem złodzieja? Na to pytanie odpowiada asp. Ilona Sidorko z biura prasowego KMP w Piotrkowie. – Złodzieje, kiedy już włamią się do czyjegoś domu, najczęściej kradną pieniądze i biżuterię. Ich łupem padają także numizmaty i inne przedmioty wartościowe. Złodzieje najczęściej włamują się pod nieobecność domowników – wieczorem lub w nocy, kiedy ruch na ulicach jest znacznie mniejszy i łatwiej jest się ukryć. Błędem domowników jest pozostawianie uchylonych okien, na przykład „rozszczelnionych”, by mieszkanie się wietrzyło – dodaje policjantka.

– Najlepszym alarmem jest dobry sąsiad – mówi Ilona Sidorko. – Podczas dłuższego wyjazdu warto klucze do domu zostawić zaufanemu sąsiadowi. Wieczorem zapali on światło i zwróci uwagę na nasz dobytek. Warto także zainstalować alarm, atestowane zamki, rolety antywłamaniowe czy bolce przeciwwyważeniowe drzwi – dodaje. Kiedy dojdzie już do włamania policja apeluje, żeby nie dotykać niczego w domu, by nie zacierać śladów. – Włamywacz może zostawić ślady butów czy chociażby odciski palców – mówi asp. Sidorko.

By zminimalizować straty włamania, warto ubezpieczyć swój dom czy mieszkanie. – Składka ubezpieczeniowa waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych na rok – opowiada Tomasz Szajder, agent PZU. – Wszystko zależy od wariantu ubezpieczenia i kwoty na jaką ubezpieczymy dobytek. Ubezpieczenie daje spokój – dodaje ubezpieczyciel.

Warto także zrobić zdjęcia i listę z opisem wszystkich cennych rzeczy jakie trzymamy w domu. Policja ponadto apeluje, by większej sumy pieniędzy nie trzymać w domu. Kilka rad, jak ustrzec się złodzieja, znajdziecie TUTAJ.

Tagi

Powiązane artykuły

2 komentarzy

  1. Nie ma co się dziwić. Ludzie się włamują, bo inni ludzie nie są wystarczająco czujni. Nie chcielibyście zamiast pracy wynosić sobie rzeczy dlatego, że komuś nie chce się zabezpieczać? Oczywiście mamy honor, ale Ci, którzy go nie posiadają, długo się nie zastanawiają. Bardzo fajnie działa u nas sprzęt od firmy Fonex – ujęliśmy dzięki niemu już 2 rzezimieszków. Polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close