reklama
Łęki SzlacheckieMoszczenicaPiotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Samorządy regionu podpisały list intencyjny w sprawie budowy nowej linii kolejowej

Samorządy regionu podpisały list intencyjny w sprawie budowy nowej linii kolejowej

Podczas spotkania które odbyło się we wtorek w piotrkowskim starostwie, omówiono wspólną koncepcję budowy nowej linii kolejowej biegnącej z Wielunia, przez Bełchatów, Piotrków Trybunalski, Srock, Tuszyn, Rzgów do stacji Łódź Kaliska. Samorządowcy oraz przedstawiciele biznesu, podpisali list w którym wyrażają swoje głębokie poparcie dla tej inwestycji.

– Przede wszystkim cieszę się, że udało nam się spotkać w gronie wszystkich interesariuszy którzy podpisali list intencyjny. Chodzi nam o utworzenie połączenia Wieluń, Bełchatów, Piotrków. Natomiast jako samorządy ziemi piotrkowskiej, zaproponowaliśmy przebieg nowej lokalizacji przez gminy: Grabica, Wola Krzysztoporska i Moszczenica, kontynuując linię przez teren gminy Tuszyn oraz Rzgów do Lodzi Kaliskiej – powiedział w rozmowie z dziennikarzami starosta Piotr Wojtysiak. – Chcemy wspólnie z samorządowcami zaktywizować ten teraz z punktu widzenia gospodarczego. Dzisiaj wiemy, że na terenie gmin Grabica, Wola Krzysztoporska czy Moszczenica, ale także na terenach gmin Tuszyn i Rzgów, są olbrzymie centra logistyczne i handlowe. Ponadto, chcemy skrócić naszym mieszkańcom czas dojazdu do stolicy regionu. Dotychczasowy dojazd przez Moszczenicę, Baby i Koluszki, zajmie więcej czasu niż nowa linia przez Srock, Tuszyn i Rzgów – dodał starosta.

Także w Moszczenicy przyklaskują nowemu pomysłowi. – Kiedy dowiedzieliśmy się, że ma powstać nowa linia kolejowa łącząca Piotrków Trybunalski z Łodzią i ma przebiegać przez gminę Moszczenica, a stacja planowana jest w Srocku, to bardzo mnie to ucieszyło – powiedział Marceli Piekarek, wójt Moszczenicy. – Moja radość jest tym większa, że niemal wszystkie środki mają pochodzić z zewnątrz czyli z Unii Europejskiej. Ponadto wiadomo jaki jest stan dróg, a szczególnie DK 91/12. Jej stan jest beznadziejny, a kolej by rozwiązała ten problem, dlatego z niecierpliwością czekam na realizacje tego przedsięwzięcia – dodał Marceli Piekarek.

– W odróżnieniu choćby od Moszczenicy, do tej pory nie byliśmy połączeni żadną linią kolejową. Obecna linia z Piotrkowa do Łodzi przez Koluszki, pozbawiała nas możliwości poruszania się tym środkiem transportu – mówi Witold Małecki burmistrz Tuszyna i dodaje: – Oprócz połączeń komunikacyjnych związanych z przemieszczaniem się ludności, na pewno będzie to miało wpływ na uatrakcyjnienie dużych terenów inwestycyjnych które mamy przygotowane w okolicy węzła Tuszyn. Oczekujemy, że cała inwestycja, to dobra alternatywa dla ruchu drogowego, co odciąży drogi krajowe, wojewódzkie czy powiatowe – dodał burmistrz Małecki.

Szanse na powodzenie projektu są spore zauważa poseł Grzegorz Lorek. – Nasz projekt wpisuje się w strategię rozwoju sektora energetycznego kraju, i myślę, że z tych kilku miliardów euro które Polska ma otrzymać w najbliższej perspektywie budżetowej, mógłby otrzymać powiat bełchatowski, który wpisuje się także w program wykluczenia kolejowego. Przypomnę, że zarówno Wieluń i Bełchatów, nie maja połączenia kolejowego – zaznaczył parlamentarzysta.

Swoje szanse w nowej linii kolejowej upatruje rzgowski biznes. – To przede wszystkim ogromna szansa na rozwój i pozyskanie nowych pracowników. My jako firma „Ptak” rozwijamy się bardzo prężnie. Wiosną 2021 roku otwieramy park rozrywki dla rodzin z dziećmi, we wrześniu oddajemy do użytku kolejną inwestycję. W planach mamy także zagospodarowanie całego terenu inwestycyjnego. Dzięki temu rozwijać się będzie także gmina, bo problem komunikacyjny dotyczy nas wszystkich, zarówno mieszkańców, jak i tych którzy prowadzą tutaj swój biznes – powiedziała Nina Ryszka z firmy Ptak.

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!