Piotrków TrybunalskiPowiat FilmowySportWażne wiadomościWydarzenia

„Sacza” i jego pamiątki

Jego kolekcja sportowych pamiątek należy do jednych z największych w kraju. Bez wątpienia na terenie powiatu piotrkowskiego nie ma sobie równych. W ciągu kilku lat zgromadził 1419 różnego rodzaju eksponatów związanych ze sportem – klubami i zawodnikami – z obszaru byłego województwa piotrkowskiego. Marcin „Sacza” Saciński, jak zapewnia, w tej kwestii jeszcze nie powiedział dość. Jego kolekcja wciąż się powiększa…

Powiedzieć o nim, że jest tylko kolekcjonerem czy pasjonatem to jakby powiedzieć bardzo niewiele. Marcin „Sacza” Saciński to nietuzinkowa osobowość, lokalny patriota, wielki fan sportu i gitarzysta. Od ponad 20 lat gra na gitarze elektrycznej, jak i akustycznej. Nie jest mu obca również perkusja. Występował w takich formacjach jak Makbet, Inhuman Obsessed, Infernal Death. Obecnie muzyk słynnej piotrkowskiej Jasnej Strony Mocy (JSM). Na co dzień zapracowany tata dwóch córeczek i zawodowy fotograf sportowy, nagrodzony przez Krajową Ligę Zapaśniczą „Złotym Fleszem”. Co warto podkreślić, jako wielki fan lokalnego sportu, wraz z Jodą, liderem ww. JSM, nagrał piosenkę o piotrkowskich zapasach „Z Serca Kamień AKS”, która stała się nieformalnym hymnem Atletycznego Klubu Sportowego.

Z „Saczą” rozmawiamy o jego wciąż rosnącej kolekcji pamiątek spotowych.

Kiedy zrodziła się twoja kolekcjonerska pasja?

Marcin „Sacza” Saciński: Wszystko zaczęło się jakieś sześć lat temu od koszulki Polonii Piotrków, którą otrzymałem od klubu. Czerwona z numerem 18 do dziś zajmuje szczególne miejsce w mojej kolekcji. Jako kibic zawsze chciałem mieć taki gadżet. Jak już ją otrzymałem to zacząłem poszukiwać innych pamiątek piotrkowskiej Polonii.

Łatwo było znaleźć czy zdobyć kolejne pamiątki/gadżety?

MSS: No właśnie okazało się to dużo trudniejsze niż sądziłem. Większość znajomych, po których rozpytywałem, nie posiadała niczego takiego. Mogłem więc tak naprawdę liczyć tylko na podarunki otrzymane bezpośrednio od klubu bądź jego zawodników. Wtedy oczywiście nie myślałem jeszcze o jakiejkolwiek kolekcji, a już na pewno nie o takiej, w której znalazłby się pamiątki innych piotrkowskich i powiatowych drużyn czy związane z różnymi dyscyplinami sportowymi. Wszystko się zmieniło, gdy na jednej z aukcji charytatywnych natrafiłem na koszulkę Piotrkowianina z podpisami całej drużyny z sezonu 2016/17. I stało się. Włączył mi się ten „bakcyl” i zainteresowałem się szerzej piotrkowskim sportem. Mniej więcej w tym czasie poprosiłem również ówczesną kapitan drużyny Piotrcovii Anię Szafnicką (obecnie Wasilewską) o koszulkę. I taką mi podarowała.

Wszystkie eksponaty w twojej kolekcji to podarunki czy też nie brakuje wśród nich aukcyjnych zdobyczy?

MSS: Różne jest ich pochodzenie. Zdarzało się, że pamiątki kupowałem nie tylko na aukcjach czy targach staroci, ale też znajdowałem na złomowiskach. Na temat każdej otrzymanej, zdobytej czy kupionej pamiątki zacząłem poszukiwać też informacji na temat tego, do kogo pierwotnie należała, który zawodnik czy zawodniczka był jej właścicielem, jakie były osiągnięcia tych osób. Często też poszukiwałem wycinków z prasy czy zdjęć, gdzie jest ta pamiątka „uchwycona w akcji”, czyli gdy zawodnik ma na przykład tę posiadaną już przeze mnie koszulkę na sobie podczas meczu. I tak to się właściwie zaczęło. Obecnie kolekcja liczy 1419 sztuk różnych eksponatów. Samych t-shirtów różnych drużyn mam aż 272 sztuki. Medali – 74, a pucharów i innych trofeów – 56…

Które z eksponatów uważasz za najcenniejsze? 

MSS: Bardzo trudno jest mi wskazać te najcenniejsze czy najważniejsze. Każdy eksponat ma dla mnie szczególną wartość. Każdy cenię. Tym bardziej, że wiele z tych pamiątek to osobiste podarunki od zawodników czy zawodniczek. Z pewnością do najcenniejszych należy kolekcja medali z Mistrzostw Polski Piłki Ręcznej Kobiet. W tym ten jedyny, upragniony, złoty medal. Wiele pamiątek ma wartość mocno sentymentalną – są to między innymi szalik Polonii Piotrków z podpisami drużyny, wśród których jest podpis Papaja (śp. Jakuba Paprockiego) czy koszulka tragicznie zmarłego Dawida Płócienniczaka (Piotrkowianin) oraz koszula z podpisem Dawida Jakubowskiego (Piotrkowianin). Bardzo chciałbym zdobyć do kolekcji koszulkę, w której Jakub „Papaj” Paprocki występował w Polonii. Kuba podarował mi swój t-shirt z czasów gry w Piotrcovii. Jego koszulka z czasów Polonii dopełniłaby kolekcji. Oczywiście nie brakuje w moim zbiorze także pamiątek unikalnych, przez co można rzec, że podwójnie cennych. Jest to wspomniany już złoty medal oraz brązowy medal z Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej, puchar GKS Piotrcovia z napisem „Klubowy II V-ce Mistrz Polski”, jak i szarfa Pawła Grzybickiego „Mistrz Polski Zapaśniczy Styl Klasyczny” czy inne trofea, zdobyte przez piotrkowskich zapaśników. Mam też cenne gadżety od reprezentantów Polski, którzy reprezentowali lub reprezentują piotrkowskie zespoły, jak Złoty Medal z Akademickich Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej z 2006 roku zdobyty przez reprezentację Piotrkowskiej Filii Akademii Świętokrzyskiej (obecnie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach).

Gdzie można zobaczyć twoją kolekcję? Udostępniasz ją w ogóle szerokiej publiczności?

MSS: Dotychczas moją kolekcję miałem sposobność zaprezentować tylko raz. Było to 6 kwietnia 2019 roku podczas wystawy mającej miejsce w ramach studenckiej imprezy „Wiosna, wiosna, ach to ty”, organizowanej przez piotrkowską filię UJK. Wraz z władzami uczelni planowaliśmy zorganizowanie drugiej wystawy, ale niestety pandemia koronawirusa pokrzyżowała nam ten zamysł. W tej chwili z przyczyn oczywistych zorganizowanie wystawy z aktywnym udziałem publiczności jest niemożliwe, niemniej moje zbiory można obejrzeć w galerii zdjęć zamieszczonej na fanpage’u na Facebooku. Można go znaleźć pod linkiem: (KLIKNIJ TUTAJ)

Masz jakieś szczególne marzenia bądź konkretne plany związane z kolekcją w ogóle?

MSS: Moim marzeniem jest utworzenie stałej wystawy albo jeszcze lepiej muzeum sportu ziemi piotrkowskiej z prawdziwego zdarzenia, gdzie można byłoby przyjść, obejrzeć eksponaty, czy powspominać wydarzenia z dziejów lokalnego sportu. Mogłoby to być również miejsce dla dzieci i młodzieży. Te młode pokolenia mogłyby w takim muzeum szukać inspiracji do własnej sportowej ścieżki. Tego typu miejsce byłoby swoistym hołdem złożonym tym wszystkim ludziom, którzy w minionych latach tworzyli piotrkowski sport i którzy bezinteresownie przekazali mi, często cenne też dla nich samych, osobiste przedmioty. Myślę, że w taki sposób wszystkie te pamiątki byłyby w odpowiedni sposób wyeksponowane. 

Na zakończenie naszej rozmowy chciałam zapytać – czy kolekcja kiedykolwiek będzie kompletna?

MSS: Dokąd będzie istniał sport, czy to w Piotrkowie czy w powiecie, to nie. Liczę na to, także jako pasjonat sportu, że zawsze będę miał komu kibicować i że kolekcja będzie się wciąż powiększać. A korzystając z okazji bardzo chciałbym za pośrednictwem portalu piotrkowski24.pl podziękować wszystkim ofiarodawcom, zarówno osobom prywatnym, jak i klubom, za wszystkie przedmioty, które mi podarowali, obdarzając mnie w ten sposób dużym zaufaniem. Zapewniam, że dbam o każdą z tych rzeczy i chciałbym, aby te pamiątki jeszcze długo nie odeszły w zapomnienie, by cieszyły także przyszłe pokolenia. A jeśli ktoś czyta ten wywiad i ma w domu, czy to w piwnicy czy na strychu, jakieś niepotrzebne rzeczy związane z szeroko pojętym lokalnym sportem, to może się ze mną skontaktować, chętnie znajdę dla nich miejsce w mojej kolekcji. Znaleźć mnie można na Facebooku, jak i poprzez fanpage pn. „Pamiątki Sportowe. Piotrków i okolice” jak i napisać na adres mejlowy: pamiatkisportowepiotrkow@gmail.com

Dziękuję za rozmowę.

Kolekcja Marcina „Saczy” Sacińskiego – stan na 17.04.2021

T-shirty:
Piotrcovia piłka ręczna kobiet – 68
Piotrkowianin – 59
Polonia Piotrków – 41
Piotrcovia (piłka nożna) – 9
Luciążanka Przygłów – 6
Skra Bełchatów – 6
Concordia Piotrków – 5
AKS Piotrków Trybunalski – 4
GKS Bełchatów – 2
Wataha Piotrków – 1
Inne – 71
Pozostałe:
Kalendarze, plakaty… itp. – 53
Dyplomy, podziękowania, dokumenty… – 96
Bilety, zaproszenia, ulotki, naklejki… – 263
Zdjęcia, autografy… itp. – 60
Flagi, banery, tablice –15
Medale – 74
Wazony, puchary szklane, szklanki… itp. – 56
Piłki, obuwie… itp. – 19
Ręczniki – 2
Książki – 15
Szaliki – 109
Smyczki – 28
Maseczki ochronne, kominy –10
Bluzy, kurtki – 44
Proporczyki – 116
Płytki ceramiczne, drewniane talerze – 4
Płyty CD – 2
Stare emalie, wpinki – 49
Akredytacje, przepustki –18
Czapki, froty, rękawiczki… itp. – 10
Torby, reklamówki… itp. – 6
Naszywki – 24
Puchary – 9
Statuetki – 15
Widokówki – 20
Kubki – 28
Szarfy – 2

Tekst: Agnieszka Warchulińska
Foto: archiwum prywatne Marcina „Saczy” Sacińskiego

4.5 8 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!