GrabicaWażne wiadomościWydarzenia

Razem możemy więcej – współpraca gminy Grabica i stowarzyszenia „Nasza Ziemia Piotrkowska- Grabica”

Stowarzyszenie to grupa osób, które postanawiają zrzeszyć się i działać społecznie dla wspólnego celu. Często wspierają lokalną społeczność w ważnych dla nich sprawach i są miejscem wyrażania i realizacji interesów różnych grup społecznych.

Można w nich nie tylko uczyć się wzajemnego zaufania i uczestnictwa w demokracji, lecz także kształtować umiejętności obywatelskie. Na terenie Gminy Grabica działa ich kilkanaście, a wśród nich Stowarzyszenie „Nasza Ziemia Piotrkowska – Grabica”, którego prezesem jest Miron Ossowski.

Wspomniane stowarzyszenie działa prężnie od ponad 10 lat na rzecz dobra mieszkańców gminy Grabica, integrując ich poprzez m. in. zachęcenie do wspólnego spędzania czasu. Szukając nowych i atrakcyjnych platform do przekazywania i popularyzacji historii lokalnej, organizuje rajdy rowerowe, spływy kajakowe, które łączą przyjemne z pożytecznym.

W formie grantów, ogłaszanych przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „BUD-UJ RAZEM” o przyznanie pomocy ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” zrealizowano kilka projektów m. in.
▪️ festyn integracyjny pn. „Poznaj OSP Gminy Grabica”
▪️ plenerowy festyn dla dzieci na ludowo
▪️ imprezy pn. Ożywiamy tradycję – kiszenie kapusty

Ponadto Stowarzyszenie zrealizowało granty, takie jak:
▪️ wydanie płyty zespołu ludowego „Grabiczanie”
▪️ zakup piotrkowskich strojów regionalnych dla zespołu tańca ludowego „Choberki”

Władze Gminy Grabica zdają sobie sprawę, jak wielkie znaczenie mają organizacje zarządzane przez osoby, które bezinteresownie służą innym swoją wiedzą i czasem. – To prawdziwi pasjonaci, którym gmina stara się regularnie pomagać. Organizacje działające w naszej gminie traktują samorząd jako swojego naturalnego sojusznika i tam właśnie szukają wsparcia. Partnerska współpraca prowadzona jest w dziedzinie aktywnej promocji, kultury czy rekreacji – wymienia wójt Krzysztof Kuliński. – Jej celem jest umacnianie tożsamości regionalnej mieszkańców, podejmowanie wspólnych inicjatyw o charakterze kulturalnym, w szczególności promującym dziedzictwo kulturowe Gminy Grabica – dodaje wójt.

Władzom Gminy Grabica zależy na aktywności i działalności społeczności lokalnych, bo dzięki takim ludziom i ich pomysłom zmienia się otaczająca rzeczywistość. – Mieszkańcy gminy wprowadzają w życie coraz więcej inicjatyw, co pokazuje ich ogromną aktywność. Swoją dobrą wolą i pracą społeczną przyczyniają się do tworzenia wielu ciekawych inicjatyw. Należy docenić zaangażowanie i ogrom pracy jaki wkładają w ich prawidłowe funkcjonowanie, chcą kontynuować tradycje ludowe, dorobek kulturowy i społeczny, ale również chcą wspólnie działać, żeby na obszarach wiejskich pracowało i żyło się coraz lepiej – mówił dalej wójt.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!