Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Rady Osiedli z obciętym budżetem

Nie 6 307 złotych rocznie, a 5 000 będą miały w przyszłym roku do dyspozycji Rady Osiedli w Piotrkowie Trybunalskim. Pismo o obcięciu budżetu trafiło do Zarządów Rad we wtorek.

Wprawdzie nie ma jednoznacznych przepisów mówiących o wysokości budżetu Rad Osiedli w Piotrkowie, ale od wielu lat była to kwota 6 307 złotych. Z „jakiego klucza” się ona wzięła, tego nie wiedzą nawet pracownicy Biura Rady Miasta.

W Radzie Osiedla jak w życiu – jedne są bardziej pracowite – inne mniej. Jedne wydawały mniej, inne więcej. Niektóre, swój skromny budżet, dzięki społecznej pracy i zaangażowaniu potrafiły zwielokrotnić. Najlepszym na to przykładem jest RO „Wierzeje”, RO „Piastowskie”, RO „Krakowskie Przedmieście-Sulejowska” i RO „Szczekanica”, które dzięki przystąpieniu do programów WFOŚiGW pozyskały dodatkowe pieniądze, i oferowały swoim mieszkańcom znacznie więcej niż inne Rady.

Jeszcze na kilka miesięcy przed pandemią koronawirusa, miasto nakazało Radom Osiedli zacisnąć pasa. Świadczy o tym pismo ze stycznia 2020, w którym informuje się Rady, że wszelkie wydatki muszą być konsultowane z magistratem. Niech nikt nie myśli, że do tego czasu Rady Osiedli wydawały pieniądze na co i ile chciały. Budżet wyraźnie mówi na co można wydać środku budżetowe i w jakiej kwocie. Każda wydana złotówka musiała być opisana i zgadzać się z działami i paragrafami z zatwierdzonego budżetu. Niektórzy twierdzili nawet, że te oszczędności to pokłosie wydatków na budowę i utrzymanie Mediateki, która pochłonęła sporą część budżetu miasta.


W połowie marca przyszła pandemia, a jej skutki do dziś odczuwają wszyscy. Wszystkie samorządy zanotowały niższe wpływy – podobnie było w naszym mieście. Magistrat zaciska pasa o kolejną dziurkę i pisze do Rad Osiedli kolejne pismo.


Tymczasem Urząd Miasta idzie krok dalej,
i zmniejsza budżety Rad Osiedli z 6 307 złotych rocznie, do 5 000. – Zapewne dzięki tym zmianom nie wykonamy corocznego konkursu, festynu czy wycieczki dla dzieci. Myślę, że budżety osiedlowe na pewno na tym ucierpią – mówi przewodnicząca jednej z Rad.

Oczywiście pandemia spowolniła wszystko. Nie tylko gospodarkę, ale i działania RO. Nakaz dystansu społecznego skutecznie ukrócił możliwość przeprowadzenia festynów plenerowych, przez które przewijało się po kilkaset dzieciaków na każdym osiedlu. Do wirtualnego świata przenieść się musiała część konkursów organizowanych przez Osiedla.

Przedstawiciele Rad z którymi rozmawialiśmy, w jakimś stopniu przyznają rację Urzędowi Miasta który wydatki obcina, ale zadają sobie pytanie: dlaczego nikt z nimi niczego nie ustalił, i czy urzędnicy zaczęli oszczędności od siebie?

Warto dodać, że na terenie Piotrkowa działa 14 Rad Osiedli – Centrum, Piastowskie, Armii Krajowej, Południe, Wronia, Leśna, Słowackiego Północ, Wierzeje, Wyzwolenia, Krakowskie Przedmieście-Sulejowska, Przyszłość, Belzacka, Łódzka-Wysoka-Sadowa i Szczekanica. Na ich roczną działalność (przy założeniu, że każda Rada wyda cały swój budżet – co jest nie do zrobienia) w budżecie miasta zapisywano kwotę 88 298 zł. Dzięki swoim działaniom, miasto planuje zaoszczędzić na Radach 18 298.

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!