GminyWydarzenia

Przedłużony termin składania wniosków o dopłaty

Do 15 czerwca mają czas rolnicy na składanie wniosków o dopłaty z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Komisja Europejska opublikowała właśnie rozporządzenie upoważniające państwa członkowskie UE do przedłużenia terminu.

ARiMR zaznacza, iż przedłużony termin składania wniosków dotyczy zarówno płatności bezpośrednich, jak i płatności obszarowych w ramach PROW 2014-2020 oraz PROW 2007-2013 (tj. płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, ekologicznych, ONW, zalesieniowych oraz rolnośrodowiskowych). Do 15 czerwca rolnicy będą mogli również  dokonywać zmian we wniosku bez narażania się na sankcje. Nowością w tym roku jest to, że wszystkie wnioski są składane za pomocą aplikacji internetowej. Niestety właśnie, ta nowoczesna forma przysporzyła rolnikom najwięcej kłopotów. – Do tej pory, przez te wszystkie lata, składaliśmy wnioski w formie papierowej i każdy już się do tego przyzwyczaił – mówi pan Andrzej z gminy Aleksandrów. – Teraz musimy uczyć się od nowa, albo korzystać z pomocy w wypełnianiu wniosku, oferowanej na przykład w gminie. A w urzędzie nie zawsze jest internet – denerwuje się nasz rozmówca.

Do tego roku nie było obowiązku składania wniosku w formie elektronicznej. Nowi użytkownicy, aby zalogować się do aplikacji e-Wniosek, muszą podać takie dane jak:
– swój numer identyfikacyjny (numer EP),
– 8 ostatnich cyfr numeru rachunku bankowego (numer rachunku bankowego zgodny z numerem w ewidencji producentów),
– kwoty z ostatniego przelewu otrzymanego z ARiMR, zrealizowanego w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku – tj. w roku 2017 (w przypadku braku płatności w roku 2017 należy wprowadzić wartość 0).

Niestety, ta ostatnia pozycja większości składającym przysporzyła dodatkowych problemów.
– Rolnicy nie pamiętają, aż tak dokładnych danych i konieczna była wizyta w banku, aby ustalić potrzebne informacje – dodaje pan Andrzej.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!