Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie katastrofy na A1

Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim umorzyła śledztwo prowadzone w sprawie podejrzenia sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym, do której doszło 26 stycznia 2017 r. Na autostradzie A1, na wysokości miejscowości Bąkowiec w obu kierunkach jazdy.

Dwa lata temu wielu kierowców nie dostosowało prędkości do panujących warunków drogowych (gęsta mgła) i doprowadziło do – następujących po sobie – zderzeń 55 pojazdów (osobowych i ciężarowych), w następstwie czego wiele osób (kierujących oraz pasażerów) zostało hospitalizowanych z powodu obrażeń ciała, w tym kilka z nich z powodu ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a jedna osoba – kierujący samochodem marki MAN – w wyniku odniesionych obrażeń zmarła w szpitalu.

Według śledczych, podstawą umorzenia tego postępowania były przeprowadzone w toku śledztwa czynności procesowe oraz pozyskane materiały dowodowe, w tym przede wszystkim zeznania złożone przez uczestników zdarzenia oraz opinie biegłych sądowych, które pozwoliły na stwierdzenie, że powyższe zdarzenie nie nosi znamion katastrofy w ruchu lądowym. Zdarzenie to należy rozpatrywać w kategorii zaistnienia wielu odrębnych indywidualnych zdarzeń drogowych, które mogą być oceniane jako wypadki drogowe lub wykroczenia.

Jednocześnie Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim skierowała do Sadu Rejonowego akt oskarżenia przeciwko Wojciechowi G., Piotrowi B. oskarżonym o czyny z art. 177 § 2 k.k. (Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. ) i Sławomirowi M. z art. 177 § 1 k.k. (Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 spowodowanie średniego i lekkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3).

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!