KulturaNadchodzące wydarzenia

Premiera kolekcji ”HORBOWY NOWA ERA” na targach w Poznaniu

Przy wtórze syczącej pary formowanego szkła, postukiwaniu stalowych nożyc i brzęku piszczeli, powstała kolekcja szkła “dawnych”, a jednak wciąż “współczesnych” mistrzów. Wyjątkowa i niepowtarzalna, łączy w sobie szlachetność rzemiosła z wirtuozerią formy i wyrafinowaną kulturą szkła. Nasycona miłością do piękna i niemalże alchemiczną barwą niczym ambrozja spływa na nasze zmysły, głaszcząc tycjanem, malachitem, magicznym kobaltem, czy rubinowym refleksem unikatowych kształtów spod ręki mistrza Zbigniewa Horbowego.

W ramach targów HOME DECOR odbędzie się wystawa “Horbowy Nowa Era”, na której pokażemy wspaniałą kolekcję form artystyczno-użytkowych profesora Zbigniewa Horbowego, w tym absolutnie unikatową kolekcję „Kobaltowy Horbowy”. Wystawie towarzyszyć będą spotkania ze współtwórcami projektu Horbowy Nowa Era, mianowicie technologiem, inżynierem Zbigniewem Tomaszewskim, który przez wiele lat udoskonalał technologię szkła selenowo–kadmowego współpracując z profesorem Horbowym w hucie „Barbara” tzw. „Artystycznej” w Polanicy Zdroju.

Swoją obecnością zaszczycą nas także, mistrz hutnictwa Leszek Kulawiak, mistrz Krzysztof Dżendżera, topiarz Jan Kasprowicz, a także założyciel „Leśnej Huty” w Szklarskiej Porębie, w której powstały wszystkie szkła z kolekcji Horbowy Nowa Era, mistrz Henryk Łubkowski, czyli elita polskiego hutnictwa szklarskiego. Wśród wspaniałych eksponatów i pięknych szklanych historii, odnajdą Państwo także stanowisko grawerskie, za którym zasiądzie mistrzowska para Artur Gajczak i Nikola Kufalska. Ukoronowaniem naszego spotkania będą cudowne szklane formy zaprojektowane i stworzone przez ludzi, którzy poświęcili im całe swoje życie.

Tę wystawę trzeba zobaczyć, poczuć by przekonać się jak mocno i ciepło biją „szklane serca” twórców projektu „Horbowy Nowa Era”. Po blisko trzydziestu latach od zakończenia swojej pracy zawodowej, profesor Zbigniew Horbowy, na prośbę Bogumiła Gali i Adriana Purgała, zaprojektował zupełnie nowe dzieła które stały się zwieńczeniem jego wspaniałej kariery projektanta. Stworzył formy, które nawiązują do realizacji z okresu pracy zawodowej, a także te, które przez wszystkie lata z różnych powodów przekładał “na później”, oraz kilka zupełnie nowych form artystycznych. Nowa kolekcja jest ściśle limitowana, certyfikowana i wykonana według historycznej już technologii szkła selenowo–kadmowego, pod egidą wirtuozów szklanego rzemiosła z oryginalnego składu huty „Barbara” w Polanicy Zdrój, gdzie przez lata wspólnie z profesorem Zbigniewem Horbowym tworzyli historię polskiego szkła.

W imieniu twórców kolekcji, zapraszamy na targi HOME DECOR 2020, pawilon 5G, stoisko 104
www.horbowy.pl

0 0 vote
Article Rating
Tagi

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
Close