KulturaNadchodzące wydarzenia

Premiera kolekcji ”HORBOWY NOWA ERA” na targach w Poznaniu

Przy wtórze syczącej pary formowanego szkła, postukiwaniu stalowych nożyc i brzęku piszczeli, powstała kolekcja szkła “dawnych”, a jednak wciąż “współczesnych” mistrzów. Wyjątkowa i niepowtarzalna, łączy w sobie szlachetność rzemiosła z wirtuozerią formy i wyrafinowaną kulturą szkła. Nasycona miłością do piękna i niemalże alchemiczną barwą niczym ambrozja spływa na nasze zmysły, głaszcząc tycjanem, malachitem, magicznym kobaltem, czy rubinowym refleksem unikatowych kształtów spod ręki mistrza Zbigniewa Horbowego.

W ramach targów HOME DECOR odbędzie się wystawa “Horbowy Nowa Era”, na której pokażemy wspaniałą kolekcję form artystyczno-użytkowych profesora Zbigniewa Horbowego, w tym absolutnie unikatową kolekcję „Kobaltowy Horbowy”. Wystawie towarzyszyć będą spotkania ze współtwórcami projektu Horbowy Nowa Era, mianowicie technologiem, inżynierem Zbigniewem Tomaszewskim, który przez wiele lat udoskonalał technologię szkła selenowo–kadmowego współpracując z profesorem Horbowym w hucie „Barbara” tzw. „Artystycznej” w Polanicy Zdroju.

Swoją obecnością zaszczycą nas także, mistrz hutnictwa Leszek Kulawiak, mistrz Krzysztof Dżendżera, topiarz Jan Kasprowicz, a także założyciel „Leśnej Huty” w Szklarskiej Porębie, w której powstały wszystkie szkła z kolekcji Horbowy Nowa Era, mistrz Henryk Łubkowski, czyli elita polskiego hutnictwa szklarskiego. Wśród wspaniałych eksponatów i pięknych szklanych historii, odnajdą Państwo także stanowisko grawerskie, za którym zasiądzie mistrzowska para Artur Gajczak i Nikola Kufalska. Ukoronowaniem naszego spotkania będą cudowne szklane formy zaprojektowane i stworzone przez ludzi, którzy poświęcili im całe swoje życie.

Tę wystawę trzeba zobaczyć, poczuć by przekonać się jak mocno i ciepło biją „szklane serca” twórców projektu „Horbowy Nowa Era”. Po blisko trzydziestu latach od zakończenia swojej pracy zawodowej, profesor Zbigniew Horbowy, na prośbę Bogumiła Gali i Adriana Purgała, zaprojektował zupełnie nowe dzieła które stały się zwieńczeniem jego wspaniałej kariery projektanta. Stworzył formy, które nawiązują do realizacji z okresu pracy zawodowej, a także te, które przez wszystkie lata z różnych powodów przekładał “na później”, oraz kilka zupełnie nowych form artystycznych. Nowa kolekcja jest ściśle limitowana, certyfikowana i wykonana według historycznej już technologii szkła selenowo–kadmowego, pod egidą wirtuozów szklanego rzemiosła z oryginalnego składu huty „Barbara” w Polanicy Zdrój, gdzie przez lata wspólnie z profesorem Zbigniewem Horbowym tworzyli historię polskiego szkła.

W imieniu twórców kolekcji, zapraszamy na targi HOME DECOR 2020, pawilon 5G, stoisko 104
www.horbowy.pl

Tagi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także
Close
Back to top button
Close
Close