GminySulejówWażne wiadomościWydarzenia

Pozbądź się elektrycznych śmieci i pomóż strażakom zbudować pralnicę!

Strażacy z Przygłowa przystąpili do ogólnopolskiej akcji „OSP na straży środowiska”, która pozwoli mieszkańcom pozbyć się zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, a samych strażaków przybliży do realizacji ważnego zadania jakim jest budowa pralnicy. Profesjonalna pralnica dla strażaków w dużym stopniu przyczynia się do skutecznej profilaktyki nowotworowej. Profilaktyka raka w straży pożarnej to ważny temat, ponieważ strażacy są narażeni na wiele czynników rakotwórczych podczas wykonywania swojego zawodu (dotyczy to również strażaków OSP).

Pierwsza zbiórka elektrośmieci odbędzie się w najbliższą sobotę (24.02) na placu OSP Przygłów (ul. Sulejowska 33) w godzinach 9:00 – 15:00. – Na miejsce będzie można przywieść odpady takie jak: duże rtv/agd (lodówki, pralki, zmywarki, piekarniki elektryczne) oraz małe sprzęty jak np.: żelazka, kuchenki mikrofalowe, drukarki, komputery, klawiatury, czajniki elektryczne, tostery, zabawki elektroniczne, elektronarzędzia – wymienia Bartłomiej Kolasiński z przygłowskiej OSP. – Odpady te trafią do recyklingu, a my otrzymamy środki finansowe. To nie tylko okazja do wsparcia budowy pralnicy dla naszych strażaków, ale także szansa na poprawę stanu naszego środowiska – sprzęt trafi do jednego z profesjonalnych zakładów przetwarzania – dodaje.

Dlaczego budowa pralnicy jest tak ważna?

Profesjonalna pralnica dla strażaków w dużym stopniu przyczynia się do skutecznej profilaktyki nowotworowej. Profilaktyka raka w straży pożarnej to ważny temat, ponieważ strażacy są narażeni na wiele czynników rakotwórczych podczas wykonywania swojego zawodu (dotyczy to również strażaków OSP).

W związku z ciągłym przedstawianiem, nagłaśnianiem oraz rozumieniem ogromnego problemu i zagrożenia, strażacy od 5 lat intensywnie starają się o budowę gminnej pralnicy dla strażaków OSP gm. Sulejów. Niestety ze względu na ogromne koszty (ok. 130 tys. zł) nie są w stanie wybudować takiej pralnicy z własnych środków, ponieważ jednostki OSP nie posiadają żadnego stałego budżetu.

Prośbę o montaż finansowy na budowę pralnicy gminnej składaliśmy co najmniej do kilkunastu instytucji. Prosiliśmy również o zabezpieczenie takich funduszy w budżecie gminy Sulejów. Niestety tkwimy w martwym punkcie, a problem narasta – mówi Bartłomiej Kolasiński – Biorąc pod uwagę bezskuteczną walkę i odbijanie się od pokoju do pokoju i brak zrozumienia oraz chęci wsparcia przez samorządowców tak ważnego zadania postanowiliśmy zrobić mały krok w celu zbiórki pieniędzy na wybudowanie tej pralnicy, która będzie ważnym elementem dbania o zdrowie naszych ratowników – dodaje.

Zbiórka elektrośmieci pozwoli mieszkańcom na pozbycie się niepotrzebnych odpadów, a strażaków przybliży do budowy profesjonalnej pralnicy ubrań. Akcję zbiórki odpadów przeprowadzony będzie wspólnie z Oddziałem Wojewódzkim ZOSP RP woj. łódzkiego. W akcję włączają się również młodzi strażacy. Zachęcamy do wsparcia strażackiej inicjatywy!

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!