Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Potrzebne pieniądze na sztandar dla strażaków

W tym roku przypada 140. rocznica powołania do życia Ochotniczej Straży Ogniowej w Piotrkowie. 31 marca 1878 roku rozpoczęło oficjalnie działalność stowarzyszenie o nazwie Piotrkowska Straż Ogniowa Ochotnicza. Spadkobiercą i kontynuatorką tamtejszej straży ogniowej jest obecnie Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej.

W celu docenienia ofiarnej służby dla społeczeństwa wielu pokoleń piotrkowskich strażaków oraz uczczenia 140. rocznicy funkcjonowania w mieście zorganizowanych formacji pożarniczych, podjęto inicjatywę ufundowania sztandaru dla Komendy Miejskiej PSP. Pod honorowym patronatem Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, st.bryg. Jarosława Wlazłowskiego, prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztofa Chojniaka oraz starosty piotrkowskiego Stanisława Cubały, zawiązał się społeczny komitet na rzecz zorganizowania obchodów 140-lecia piotrkowskiej straży pożarnej oraz ufundowania sztandaru. Utworzenie komitetu ma na celu przede wszystkim zebranie funduszy i ufundowanie sztandaru, który będzie uhonorowaniem Komendy Miejskiej PSP w Piotrkowie Trybunalskim, jako spadkobiercy i kontynuatora chlubnych strażackich tradycji.

Komitet zwraca się z prośbą o wsparcie finansowe inicjatywy, każda pomoc będzie wyrazem uznania i akceptacji społecznej służby piotrkowskich strażaków oraz znakiem wdzięczności za codzienny trud i poświęcenie w ratowaniu życia, mienia oraz środowiska podczas działań ratowniczych wielokrotnie prowadzonych z narażeniem własnego zdrowia i życia. Publiczna zbiórka na powyższy cel odbywa się w postaci:
• zbiórka do skarbony wystawionej w siedzibie KM PSP w Piotrkowie Trybunalskim,
• zbiórka do puszek,
• zbiórka ofiar w gotówce z użyciem cegiełek nie mających wartości.

Uroczyste obchody 140-lecia piotrkowskiej straży pożarnej planowane są na 22 września 2018 roku. „ Sztandar to symbol, świętość. Jego miejsce tkwi gdzieś między hymnem narodowym a przysięgą wojskową” – kardynał Stefan Wyszyński. Sztandar to dla strażaków symbol, który buduje poczucie przynależności do grupy ludzi pełniących zaszczytną, ofiarną i mężną służbę dla dobra lokalnej społeczności oraz Rzeczpospolitej. Jest dumnym i materialnym wyrażeniem tej przynależności oraz symbolem, wokół którego będą się jednoczyć ludzie, którym bliska jest idea ratowania ludzkiego życia i zdrowia.

Ufundowanie przez społeczeństwo sztandaru będzie szczególnym wyróżnieniem moralnym i wyrazem zaufania oraz szacunku, jakim darzą strażaków społeczeństwo, władze państwowe i samorządowe, będzie wyrazem wdzięczności dla służby pełnionej nieprzerwanie już przez 140 lat.

0 0 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!