GminyWażne wiadomościWola KrzysztoporskaWydarzenia

Pół miliona na wymianę wodomierzy

W gminie Wola Krzysztoporskiej rozpoczęła się wymiana starych wodomierzy na nowe, wyposażone w urządzeni do zdalnego, radiowego odczytu. Do końca marca 2021 r. wymienionych zostanie 1890 wodomierzy. To odpowiedź i na wyzwania ekonomiczne (lepsza kontrola poboru wody), i na obecną sytuację (zdalny odczyt jest znacznie bezpieczniejszy w obliczu pandemii).

Od 21 września 2020 r. na terenie gminy Wola Krzysztoporska została rozpoczęta wymiana wodomierzy. W pierwszej kolejności prace zostały podjęte na sieci wodociągowej ujęcia Rokszyce. Kolejnym etapem jest ujęcie Woźniki (od 5 października). Do 31 marca 2021 r. zamontowanych zostanie 1890 wodomierzy z modułami do odczytu zdalnego w kilkudziesięciu miejscowościach (Blizin, Bogdanów, Borowa, Kamienna, Laski, Ludwików, Miłaków, Moników, Pawłów Dolny, Pawłów Górny, Parzniewiczki, Poraj, Parzniewice Duże, Parzniewice Małe, Adolfinów, Mokracz, Janina, Jeżów, Wygoda, Siomki, Krzyżanów, Piaski, Glina, Bujny, Gąski, Rokszyce, Rokszyce Drugie, Oprzężów, Piekarki, Wola Rokszycka, Kargał Las, Budków, Mąkolice, Mzurki, Piekary, Woźniki, Woźniki Kolonia, Stradzew).

– System zdalnego odczytu ma na celu usprawnienie tej operacji. Dzięki niemu pracownik referatu – inkasent – nie będzie musiał wchodzić na teren posesji, co znacząco skróci czas i uprości procedurę. Odczyty będą bowiem mogły być dokonywane nawet w przypadku nieobecności odbiorcy. Dzięki temu systemowi pracownicy Referatu Wodociągów i Kanalizacji UG będą posiadali podgląd i na bieżąco będą mogli weryfikować m.in. przepływy dobowe, co pozwoli poinformować mieszkańca o ewentualnych awariach. Dlatego też, aby ułatwić przepływ informacji, będą potrzebne adresy e-mail, na które zostaną wysłane uwagi, a przy okazji także e-faktury. Deklaracje zgody oraz adresy e-mail znajdują się na protokołach wymiany wodomierzy – mówi Maciej Śliskowski vel Śliski, kierownik Referatu Wodociągów i Kanalizacji Urzędu Gminy w Woli Krzysztoporskiej. – Radiowy, zdalny system odczytu pozwoli również na weryfikację pracy wodomierza, np. wstecznych przepływów czy problemów wynikających z nieprawidłowej eksploatacji wodomierza.

– Z jednej strony chcemy się dokładniej przyjrzeć temu, co dzieje się na nieruchomości i co za tym idzie ukrócić nielegalny pobór wody (bo mamy świadomość, że takie rzeczy się zdarzają). Z drugiej strony, przy okazji wymiany tych liczników na zdalny odczyt, chcemy dokonać weryfikacji ich średnic. Latem mieszkańcy używają wody nie tylko do celów socjalno-bytowych, ale np. do napełniania basenów czy podlewania ogródków, nie patrząc na to, że sieć wodociągowa ma swoją maksymalną wydajność i nie dla wszystkich może wystarczyć wody przy tak intensywnym jej wykorzystywaniu – dodaje zastępca wójta Mieczysław Warszada.

W ramach programu wymieniane będą również podwodomierze będące podstawą do naliczenia opłaty za wodę zużytą. Zakup takiego podwodomierza jest oczywiście po stronie odbiorcy, natomiast gmina ze swej strony będzie refundować zakup modułu radiowego. – Aby ułatwić mieszkańcom przeprowadzenie tej wymiany, firma wymieniająca wodomierze główne będzie mogła (odpłatnie) ją wykonać. Gdyby jednak odbiorca chciał dokonać wymiany we własnym zakresie, na terenie Woli Krzysztoporskiej będzie można zakupić odpowiedni wodomierz, pasujący do modułu radiowego w odpowiednio ustalonej cenie – dodaje Maciej Śliskowski vel Śliski.

Gmina wyda na wymianę liczników i uruchomienie systemu zdalnego odczytu 474.974 zł. Kolejne dwa tysiące wymienione zostaną w ciągu następnych trzech lat do 2024 roku. /UG/

5 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!