KulturaNadchodzące wydarzeniaPiotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Piotrkowskie bliźniaki architektoniczne

Najwięcej powstało ich w czasach PRL-u, a zawdzięczamy je ówczesnej polityce ujednolicania zasad i typów budownictwa. Nakaz ponoć przyszedł nad Wisłę z samej Moskwy. W Piotrkowie były bądź istnieją jeszcze budynki, których „braci bliźniaków” można odnaleźć w różnych miastach i miejscowościach w całej Polsce.

Co łączy Piotrków z Warszawą, Skierniewicami, Kutnem, Kluczborkiem, Bydgoszczą czy odległymi Rzeszowem, Krakowem, Giżyckiem lub Zieloną Górą? Nie, nie chodzi tutaj o połączenia drogowe bądź kolejowe, choć i o kolei w poniższym tekście znajdzie się akapit. Wspólnym tematem dla wymienionych miejscowości będą bliźniacze obiekty architektoniczne – jedne jeszcze istniejące, inne skazane już na zagładę, po których jedyną pamiątką są stare fotografie. Najwięcej powstało ich w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, co było z kolei związane z nakazem, jaki w 1960 roku przywędrował nad Wisłę z Moskwy, a który dotyczył ujednolicania zasad, norm i typów budownictwa dla wszystkich krajów obozu socjalistycznego. Co starszym czytelnikom na myśl może przyjść radziecka komedia „Ironia losu” z 1975 roku, z polską aktorką Barbarą Brylską, stanowiąca pastisz na owe jednakowe budownictwo. Ale wracając do tematu – które z piotrkowskich budynków (byłych i już nie byłych) mają swoich sobowtórów i gdzie?

Hawana jak Sawa i Wenus, czyli moderna czasów małej stabilizacji

Pierwszym takim obiektem na naszej liście jest nieistniejące już dziś kino „Hawana”. Wzniesione przy ulicy Słowackiego 8/10. Choć rzadko się o tym mówi to pierwsze piotrkowskie kino panoramiczne powstało na fali „kinofikacji”, w czasach tzw. małej stabilizacji, kiedy to jak pisze Rafał Syska w książce „KinoFunkcja a KinoRola. Modernistyczna architektura powojennych kin polskich” „(…) władze PRL-u, (…) więcej inwestowały w kina prowincjonalne, a nawet wiejskie. (…) Od początku lat 60., przez lata 70. przeżyliśmy (…) imponujący rozkwit nowych sal kinowych. Dominował wówczas powojenny modernizm, prosty w bryle, wpisany w geometrię prostokątów i kwadratów, otwarty na przechodniów wielkimi przeszkleniami, wielkimi neonami i szerokimi trotuarami.” Wypisz i wymaluj piotrkowska „Hawana”. Mało tego zgodnie z przyjętymi wówczas założeniami, co w tej samej publikacji podaje Rafał Pakuła, kina wznoszono jako budynki wolnostojące, ulokowane „(…) w śródmieściu, w wygodnym miejscu komunikacyjnym zarówno dla mieszkańców, jak i osób przyjezdnych. (…) Za rozwiązanie pożądane uznano realizację wnętrza posiadającego wejścia z jednej strony na całej długości, a wyjścia paralelnie po drugiej stronie.” Kto bywał w „Hawanie” ten bez trudu przypomni sobie ten układ wejść i wyjść. Piotrkowską „Hawanę” wybudowano kosztem 12 mln zł w 1963 roku. I była ona trzecim i zarazem najmłodszym pod względem daty budowy bliźniaczym projektem, po kinach w Warszawie i w Zielonej Górze. Nakreślony przez architektów Stefanię Wielądek i Mieczysława Jelińskiego projekt zrealizowano najpierw w Warszawie – w latach 1956-1960 jako kino „Sawa” na Saskiej Kępie na placu Przymierza (otwarte w 1963). Następnie w 1961 w Zielonej Górze jako kino „Wenus”, usytuowane przy ulicy Sikorskiego 10. Do pierwszego z wymienionych przychodził na seanse podobno sam towarzysz Gomułka, który mieszkał nieopodal, bo na ulicy Międzynarodowej. Z kolei na otwarciu drugiego był sam Jurij Gagarin. Piotrkowską „Hawanę” zamknięto w 2009 roku, a zburzono w 2016. Warszawską „Sawę” wyburzono w 2000. Najwięcej szczęścia miała zielonogórska „Wenus”. Choć zamknięta w 2008 roku staraniem lokalnych aktywistów poddana została remontowi i zamieniona na Centrum Nauki Keplera. Gdy przyjrzymy się zdjęciom dawnych kin – zarówno budynkom, jak i ich wnętrzom, to trudno byłoby bez opisów odróżnić czy patrzymy na „Sawę”, „Wenus” czy „Hawanę”.

Liceum jak podstawówka, podstawówka jak liceum

Przykładem kolejnej piotrkowskiej bliźniaczej budowli, wzniesionej także w latach 60. XX wieku, jest budynek, w którym od sześćdziesięciu lat mieści się II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie. Usytuowany pod adresem Żeromskiego 11 3-piętrowy obiekt (niedawno przeszedł generalny remont), został wybudowany tak naprawdę z inicjatywy Komitetu Społecznego Budowy Szkoły, w skład którego weszły członkinie koła „Piotrkowianek”, czyli byłych Wychowanek Szkół Średnich Żeńskich w Piotrkowie. To m.in. Annie Paszkowskiej i jej staraniom w 1963 roku budynek ów wybudowano i wykończono. Nie kto inny, a właśnie członkinie koła „wydeptały” u lokalnych władz pozwolenie na budowę, plac pod budowę i kredyt na budowę, pozyskały również dokumentację z projektem budynku. Projektem, który jak się okazuje posłużył również do budowy co najmniej dwóch innych szkół w kraju. Są to funkcjonujące do dziś Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Poniatowej w województwie lubelskim oraz Szkoła Podstawowa nr 4 im. I Dywizji Piechoty w Giżycku na Mazurach. Co warto podkreślić obie szkoły oddano do użytku w tym samym roku – w 1967.

Z Podkarpacia do Piotrkowa

Obiektem, o którym już w chwili budowy go w Piotrkowie mówiono, że jest za mało funkcjonalny, a jego projekt nieco już przestarzały, był budynek dworca autobusowego, oddany do użytku jesienią 1970 roku. Kosztował miasto ponad 3 mln złotych i stanowił w owym czasie najdroższą inwestycję miasta. Piotrkowski dworzec był zaadaptowanym na lokalne potrzeby projektem dworca w Rzeszowie. Zlokalizowany na terenie dawnego ogrodu kolejowego (Foksalu) obok stanowisk dla autobusów posiada także budynek, w którym do chwili generalnej rewitalizacji w obecnym roku znajdowała się poczekalnia dla podróżnych, kasy biletowe, informacja, pomieszczenie dyżurnego ruchu, bar i bufet dworcowy. Podobnie, jak wspomniany dworzec w Rzeszowie, zlokalizowany przy ulicy Grottgera, zbudowany w latach 1963-1964. Podobnie, bo w Rzeszowie zamiast bufetu i baru funkcjonowała poczekalnia dla matek z dzieckiem. Obecnie rzeszowianie uznają ów obiekt, z racji jego stanu technicznego, za antywizytówkę miasta i czekają na budowę nowego dworca autobusowego. Ma on stanąć przy tej samej ulicy za cztery lata.

Konstrukcja uprzemysłowiona U75

Większość z nas pamięta jeszcze słynnego J-23, który znów nadawał i który stał się jednym z symboli polskiej popkultury czasów PRL-u, niemniej symbolem słusznie minionej epoki, zwłaszcza w architekturze osiedli z wielkiej płyty, powinno stać się U75. Chyba nie w Polsce większego miasta, na osiedlu którego w latach 70. nie stanął ów obiekt. To chyba najbardziej rozpowszechniony projekt pawilonu handlowo-usługowego. Niektóre z dużych miast miały ich na swym obszarze nawet kilka – po jednym w każdej dzielnicy. Mowa tu oczywiście o jakże charakterystycznym, piętrowym „Blaszaku” czy też jak kto woli „Kwadracie”. W Piotrkowie powstał i stoi taki do dziś przy ulicy Belzackiej 66 na dawnym osiedlu XXXV-lecia PRL, czyli obecnym Słowackiego. Wybudowano go w konstrukcji uprzemysłowionej, nazywanej właśnie U75. Piotrkowski „Kwadrat”, jak wszyscy jego „bracia bliźniacy” w całej Polsce to pawilon o konstrukcji stalowej, ocieplony wełną, z dachem na twardych płytach wełny mineralnej pokrytym blachą trapezową. Jego powierzchnia użytkowa wynosi około 3909 metrów kwadratowych. Powstał w 1979 roku. Z okazji Centralnych Dożynek w mieście. A gdzie szukać „braci bliźniaków” piotrkowskiego „Kwadratu”? Nam udało się zlokalizować kilka. Jeden znajduje się w Warszawie, na Mokotowie, przy ulicy Gotarda 16 i jest własnością Spółdzielni Mieszkaniowej „Służewiec”. Powstał w latach 70. Kolejny stoi w Kielcach na osiedlu Podkarczówka. Co najmniej dwoma pawilonami U75 może pochwalić się Leszno – jest to popularna „Trójka” na Sułkowskiego, stanowiąca własność Leszczyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz obiekt przy Armii Krajowej na osiedlu „Przyjaźń”. W Bydgoszczy bliźniaczy blaszany kwadrat piętrowy znajduje się na osiedlu Szwederowo przy ulicy Konopnickiej 28, kolejny nazywany pieszczotliwie przez mieszkańców „Bartoszem” można odnaleźć na osiedlu Bartodzieje przy ulicy Połczyńskiej 3. Oba w ciągu kilku ostatnich lat przeszły bardzo udaną modernizację. Swój blaszak U75 miał do niedawna jeszcze Kluczbork. Stał on przy ulicy Grunwaldzkiej 29. Obiekt wybudowany, podobnie jak piotrkowski w 1979 roku, należał do tamtejszej Spółdzielni Mieszkaniowej „Przyszłość”. Po 40 latach spółdzielnia zdecydowała się na jego sprzedaż znanej sieci handlowej. Dwa lata temu nowy inwestor obiekt rozebrał, a na jego miejscu wzniósł market własnej marki.

Osiem wodnych sióstr – nie tylko PRL

Bliźniacze projekty, jak się okazuje, powstawały jednak znacznie wcześniej niż tylko w okresie PRL-u. Już w latach 20. XX wieku Piotrków doczekał się inwestycji identycznej, jak te w Kutnie, Skierniewicach, Legnicy, Łapach, Żaganiu, Krakowie i w Szczecinie. Mowa tu o kolejowej wieży ciśnień usytuowanej u podnóża równi stacyjnej, na podwórzu domu piotrkowskich kolejarzy, zwanym „Pekinem”, przy ulicy Roosevelta 9. W pierwszych latach istnienia zaopatrywała w wodę pitną również ten budynek oraz dwa żurawie, hydranty pożarnicze, gospodarcze i inne budynki kolejowe. Wzniesiona w 1925 roku jako konstrukcja żelbetowa, szkieletowa, została złożona na betonowej ławie fundamentowej umieszczonej w ziemi na głębokości ponad 2 metrów, na planie zwartych ze sobą dwóch ośmiokątów foremnych, z dwukondygnacyjnym trzonem i pryzmatyczną głowicą o szkieletowej konstrukcji drewnianej, odeskowanej i lekko nadwieszonej nad trzonem. Głowica wieży mieściła dwa metalowe, cylindryczne z dnem wypukłym zbiorniki o pojemności 84,6 metrów sześciennych każdy. Oba zbiorniki ustawione były na ośmiu murowanych filarach. Woda gromadzona w wieży pochodziła z dwóch studni artezyjskich, u wylotu których w przyziemiu budowli były zamontowane pompy tłokowe o napędzie silnikowym. Przenoszenie ruchu odbywało się za pomocą systemu przekładni pasowych i pędni oraz silników o mocy 4 i 3KM. Pary dostarczały dwa kotły systemów Dupuisa (1880) i Field’a (1878). Szczyt wieży wieńczył wysoki stożkowy dach kryty ceramiczną dachówką. Latem 1939 roku dach ów został zdemontowany, a na jego miejscu zainstalowano działka przeciwlotnicze, z których we wrześniu żołnierze obrony przeciwlotniczej ostrzeliwali samoloty Luftwaffe. Przestała pełnić swoje funkcje w połowie lat 60. ubiegłego stulecia, w latach 70. stare pompy zastąpiono hydroforami, zmodernizowano również całą instalację technologiczną i położoną nową więźbę dachową, w latach 90. obiekt wyłączono z użytkowania. Do dziś czeka na remont. Kubatura budowli wynosi 2100m3, a powierzchnia użytkowa 160m2. Co warto odnotować ten typ wież ciśnień z cylindryczną partią zbiornikową, nadwieszoną nad trzonem, rzadko był stosowany w kolejnictwie, niemniej jak już ww. można bliźniacze obiekty spotkać oprócz Piotrkowa jeszcze w siedmiu miejscowościach w kraju. Najbliżej Piotrkowa to oczywiście ta w Skierniewicach – stoi przy ulicy Dworcowej, wzniesiono ją w 1928 roku. Kolejną bliźniaczą wieżą jest wieża w Kutnie, będąca częścią zespołu stacji Kutno-Azory wybudowana pod koniec lat 20. XX wieku. By znaleźć kolejne bliźniaczki należy udać się już nieco dalej. W Krakowie znajdziemy taką na ulicy Bosackiej – również datowana jest na pierwszą dekadę dwudziestolecia międzywojennego. Natomiast kolejowe wieże ciśnień stojące w Łapach i Żaganiu są można rzec replikami, wybudowanymi w 1946 i 1947 roku, według przedwojennego projektu. W Łapach w miejscu zniszczonej (wysadzonej) przez Niemców w 1944 roku. Najstarszą z całej ósemki bliźniaczych kolejowych wież wodnych jest wieża w Legnicy. Zlokalizowana przy ulicach Wały Rzeczne i Ścinawskiej została wybudowana w 1915 roku. Bez wątpienia najpiękniejszą zaś wieża w Szczecinie. W 2016 roku prywatny inwestor zakończył jej remont. Zrujnowany niemalże obiekt przeszedł prawdziwą metamorfozę i został zamieniony na oryginalny czteropiętrowy dom mieszkalny. Usytuowana na wzgórzu w Parku Chopina wieża była częścią dziecięcego kompleksu opiekuńczego „Kückenmühler Anstalten” („Kurzego Młyna”), na który składało się kilka budynków mieszkalnych, szkoła, warsztaty oraz kaplica – ośrodek zamieszkiwało ponad tysiąc dzieci, głównie upośledzonych umysłowo. Wieża ciśnień wzniesiona w latach 20. XX wieku zasilała cały ów kompleks i prawdopodobnie również osiedle Niemierzyn (niem. Nemitz). Co warto podkreślić wieże w Żaganiu i Legnicy jako jedyne posiadają zgodny z projektem stożkowy dach.

Przedstawiona powyżej lista piotrkowskich bliźniaczych budynków oczywiście nie wyczerpuje tematu. Nie wszystkie przetrwały do czasów obecnych, o innych zwyczajnie już nie pamiętamy. Wiele, z racji faktu, iż powstały w PRL-u zwyczajnie są uznawane za niegodne uwagi, nie mówiąc już o nazwaniu ich zabytkami. Niemniej zachęcam Państwa do własnych poszukiwań i odkryć. Może warto też ruszyć po mieście szlakiem owych „bliźniaków”, nawet tych, których już nie ma…

Tekst: Agnieszka Szóstek

Foto: M. Petruszka, Agnieszka Szóstek, Katarzyna Sojczyńska, Narodowe Archiwum Państwowe, Inżynier Kolejowy, K. Kaczyński (Biuro Wydawnicze RUCH), Zorro2012 (Wikimedia Commons), Szymon Dędek (Wikimedia Commons), Panek (Wikimedia Commons), Krajowa Agencja Wydawnicza RUCH

Materiały:

  1. https://wszczecinie.pl/wieze-cisnien-zamienila-w-mieszkanie-unikalny-projekt-w-szczecinskim-parku-foto/30073 dostęp na 22.11.2023
  2. https://wiezecisnien.eu/wieze-cisnien/ dostęp na 22.11.2023
  3. https://liceum2.piotrkow.pl/o-szkole-t72/historia-t103 dostęp na dzień 23.11.2023
  4. http://sp.poniatowa.pl/historia.htm dostęp na dzień 23.11.2023
  5. https://builderpolska.pl/2018/11/07/architektura-prl-1945-1989/ dostęp na dzień 24.11.2023
  6. „KinoFunkcja a KinoRola. Modernistyczna architektura powojennych kin polskich” praca zbiorowa pod red. Rafała Pakuły, Łódź 2022
  7. „Gazeta Ziemi Piotrkowskiej” 1958-1978
  8. „Inżynier Kolejowy” 1928
  9. A. Warchulińska „Piotrków Trybunalski między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939”, Łódź 2012
  10. A. Cymer „Architektura w Polsce 1945-1989”, Warszawa 2019
5 3 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kacper
Kacper
26 listopada, 2023 17:02

Są też bliźniacze miasta. Podobno Borne Sulinowo ma bliźniacze miasto

Polecamy

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!