Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Piotrkowski sąd ukarał mołdawskiego kierowcę za jazdę ”na wyłączniku”

Mołdawski kierowca ciężarówki należącej do rumuńskiej firmy stanął przed piotrkowskim sądem za używanie niedozwolonego urządzenia w celu fałszowania zapisów danych w tachografie. Mężczyzna rejestrował bowiem rzekomy odpoczynek zamiast rzeczywistej jazdy.

Ciężarówkę przewożącą ładunek z Polski do Rumunii zatrzymał do kontroli patrol łódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego na ekspresowej „ósemce” koło Łodzi w piątek (24 stycznia). Inspektorzy, analizując dane z tachografu cyfrowego, zaczęli podejrzewać, że kierowca prawdopodobnie fałszuje wskazania urządzenia rejestrującego jego aktywności i przejechaną trasę.

Kontrola instalacji tachografu specjalistycznym sprzętem diagnostycznym tylko potwierdziła ich przypuszczenia. W trakcie szczegółowej kontroli instalacji tachografu ujawniono, iż do czujnika ruchu podłączony został układ elektroniczny, wpływający na pracę tachografu. Kierowca mógł w każdej chwili zmieniać wskazania tachografu i rejestrować odpoczynek zamiast jazdy.

Ciężarówkę skierowano na wyznaczony parking strzeżony w Piotrkowie Trybunalskim, do czasu wpłacenia kaucji na poczet przyszłej kary i doprowadzenia instalacji tachografu do stanu zgodnego z prawem w uprawnionym serwisie. Rumuńskiemu przewoźnikowi grozi teraz 11 tys. zł kary. Oprócz tego będzie musiał ponieść koszty usługi w serwisie tachografów w naszym mieście.

W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa przez kierowcę z art. 315 kk. na miejsce kontroli ITD wezwano patrol policji. Obywatel Mołdawii stanął przed sądem w trybie przyspieszonym. Sąd uznał kierowcę winnym popełnienia zarzucanego mu czynu i orzekł wobec niego karę finansową.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!