KulturaPiotrków Trybunalski

„Piotrkowianie w powstaniu warszawskim” – wystawa w Polichnie

Oddział piotrkowskiego Muzeum mieszczący się w Polichnie zaprasza na plenerową ekspozycją, która poświęcona została mieszkańcom Piotrkowa uczestniczącym w powstaniu warszawskim. Biogramy bohaterów zostały opracowane przez doktora Piotra Stanka z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu.

Powstanie warszawskie w sposób bezpośredni dotyczyło wielu rodzin, które po II wojnie światowej osiadły na ziemi piotrkowskiej. Przykładem może być rodzina Teofila Budzanowskiego. Podczas powstania warszawskiego walczył w Śródmieściu. Razem z nim w powstaniu brała udział trójka jego dzieci – synowie Andrzej i Tadeusz oraz córka Maria. Po zakończeniu wojny Budzanowski pracował w oświacie. Najpierw w Tomaszowie Mazowieckim, a następnie przeniósł się do Piotrkowa, gdzie został dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego.

Piotrkowian biorących udział w powstaniu warszawskim odnaleźć można też w Grupie Kampinos. Do Piotrkowa, po klęsce tych oddziałów w bitwie pod Jaktorowem, przybył ówczesny porucznik Adolf Pilch – cichociemny, który wraz ze swoimi 80 żołnierzami dołączył do 25. pułku piechoty Armii Krajowej Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej Podokręgu Piotrków. Wśród rdzennych warszawiaków, którzy osiedlili się w Piotrkowie nie brakowało nauczycieli, aktorów czy muzyków, którzy w pierwszych latach po wyzwoleniu współtworzyli życie kulturalne naszego miasta.

Miejsce prezentacji wystawy nie jest przypadkowe, bowiem w salach wystawienniczych Oddziału w Polichnie zapoznać można się ze stałymi wystawami poświęconymi walkom o Rzeczpospolitą w latach 1939-1956, a także wziąć udział w grze multimedialnej „Meandry historii. Z prądem, czy pod prąd? Historia wskaże ci drogę”.

Oddział muzeum w Polichnie dostępny jest dla zwiedzających nieodpłatnie od wtorku do czwartku w godzinach 10.00-16.00 oraz w piątki od 10.00 do 17.00,l w soboty 10.00-16.00, a w niedziele od 10.00 do 15.00.

Warto przypomnieć również, że po upadku powstania warszawskiego zamek królewski w Piotrkowie od października 1944 do stycznia 1945 r. był tymczasową siedzibą Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża. Na elewacji znajdującej się obok piotrkowskiego zamku kamienicy użytkowanej dziś przez Muzeum, znajduje się pamiątkowa tablica, która ufundowana została w 2004 r. przez Miasto Piotrków Trybunalski. Na muzealnym parkanie do końca sierpnia udostępniana jest wystawa poświęcona historii PCK.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!