Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Pięciu wykonawców zainteresowanych budową A1 od Piotrkowa do Kamieńska

Otwarto oferty w powtórzonym przetargu na zaprojektowanie i budowę autostrady A1 na odcinku węzeł Piotrków Trybunalski Południe i węzeł Kamieńsk o długości 24,2 km. To ostatni odcinek pomiędzy Tuszynem a Częstochową, na który nie zawarto jeszcze umowy z wykonawcą – informuje GDDKiA.

 
Wpłynęło pięć ofert. Najniższa z nich opiewa na 857 mln zł, a najwyższa na ponad 1,5 mld zł, przy wartości kosztorysu blisko 897 mln zł. Komisja przetargowa bada oferty, a wybór najkorzystniejszej oferty poznamy prawdopodobnie w kwietniu.

Przypomnijmy, że zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie, uzyskanie stosownych decyzji administracyjnych i zrealizowanie inwestycji. W miejscu obecnych dwóch pasów ruchu w każdym kierunku, pojawią się po trzy pasy dla każdej jezdni. Znikną wszystkie jednopoziomowe skrzyżowania, a w miejscach połączenia autostrady A1 z najważniejszymi szlakami regionu pojawią się węzły bezkolizyjne. Nawierzchnia przyszłej A1 będzie wykonana z betonu cementowego, co radykalnie podniesie jej trwałość.
 
A1 od Tuszyna do obwodnicy Częstochowy będzie miała ok. 81 km, łączny koszt realizacji to ok. 3,7 mld zł (w tym m.in.: prace budowlane, odszkodowania za nieruchomości, nadzór).
 
Trasa została podzielona na 5 odcinków realizacyjnych:
Odcinek A – węzeł Tuszyn – węzeł Piotrków Trybunalski Południe, długość ok. 15,9 km. 30 lipca 2018 r. podpisano umowę z konsorcjum Budimex i Strabag (wartość 478,9 mln zł);
 
Odcinek B – węzeł Piotrków Trybunalski Południe – Kamieńsk, ok. 24,2 km.
14 lutego 2019 r. otwarto oferty w ponownym przetargu (planowany wybór najkorzystniejszej oferty w kwietniu br.);
 
Odcinek C – Kamieńsk – Radomsko, ok. 16,7 km. 14 września 2018 r. podpisano umowę z konsorcjum: Strabag i Budimex (wartość 573,1 mln zł);
 
Odcinek D – Radomsko – gr. woj., ok. 7 km. 30 sierpnia 2018 r. podpisano umowę z przedsiębiorstwem INTERCOR (wartość 338,3 mln zł);
 
Odcinek E – gr. woj. łódzkiego – w. Częstochowa Północ, ok. 16,9 km. 23 lipca 2018 r. podpisano umowę na realizację z firmą POLAQUA (wartość 596,5 mln zł).

Wiemy także, jak wyglądać będzie węzeł Piotrków Trybunalski-Zachód – zobacz tutaj.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zbychu
Zbychu
16 lutego, 2019 11:37

Najpierw ciągnące się procedury przetargowe, później przekraczane kolejne terminy oddania drogi do użytku, następnie przecięcie wstęgi i pokropek, a już kilka lat później jej remonty, bo okazuje się, że tu odprysło, a tam wy…bało kawał betonu, co widać chociażby na “gierkówce” między Piotrkowem a Tomaszowem. Do tego nieumiejętność łączenia nawierzchni asfaltowych z betonowymi przez naszych speców od dróg (bo przecież gdzieś one muszą się łączyć), co wiąże się z różnicą rozszerzalności tych materiałów pod wpływem temperatur. Na ich styku tworzą się więc garby asfaltu, który podgrzany przez słoneczko, zwyczajnie sobie wypływa do góry. No i mamy na drogach ekspresowych progi… Czytaj więcej »

Neo
Neo
16 lutego, 2019 13:33

A później się okaże ,że nieopłacalne i zrezygnują…i od nowa polska ludowa…

Niechcic
Niechcic
17 lutego, 2019 06:51

Jak się zacznie ta przebowdowa to dopiero będzie jzda na Srock Piotrków Trybunalski

Powiązane artykuły

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x