Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Pan Tadeusz w piotrkowskim muzeum

Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na wystawę czasową pn.: „Pan Tadeusz” – między poezją a historią. W 190. rocznicę rozpoczęcia prac nad utworem”.

Ekspozycja stanowi nie tylko hołd pracowników Muzeum dla dokonań Adama Mickiewicza – jednego z najwybitniejszych poetów dziewiętnastowiecznej literatury, ale także wpisuje się w ogólnopolskie obchody Roku Romantyzmu Polskiego, ustanowionego na rok 2022 decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
– Na wystawie można m.in. zapoznać się z historią powstania epopei „Pan Tadeusz”. Zwiedzający mogą odkryć miejsca, które były pierwowzorem Soplicowa, czy zamku Horeszków. Jednocześnie wszyscy, którzy fascynują się modą oraz detalem życia codziennego dziewiętnastowiecznej szlachty, tak plastycznie sportretowanej w utworze Mickiewicza, mają okazję podziwiać ubiory, broń, obrazy i dokumenty nawiązujące zarówno do epoki, w której tworzył Adam Mickiewicz, jak i do samej treści „Pana Tadeusza” – informuje Paweł Kendra.

Wystawa przygotowana przez dr Małgorzatę Piotrowską dostępna jest dla zwiedzających do 31 grudnia 2022 r., od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00-18.00. Wernisaż wystawy, odbędzie się 27 sierpnia o godzinie 16.30 w siedzibie Muzeum przy Placu Zamkowym 4.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!
%d bloggers like this: