KulturaNadchodzące wydarzenia

Ostatnia w tym roku sesja PE w Strasbourgu

W poniedziałek 11 grudnia rozpocznie się sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Posłowie zajmą się m.in. wręczeniem Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli, dostawami surowców strategicznych do UE oraz sytuacją w Strefie Gazy.

Pierwszego dnia sesji posłowie omówią propozycje dotyczące wyborów europejskich w 2024 roku. Projekt tekstu przyjęty przez Komisję Spraw Konstytucyjnych obejmuje mechanizm wyboru przewodniczącego Komisji Europejskiej, a także sposoby na zwiększenie frekwencji i usprawnienie procesów demokratycznych. W poniedziałek posłowie omówią także sprawozdanie posłanki Beaty MAZUREK w sprawie wdrożenia rozporządzenia z 2018 r. w sprawie blokowania geograficznego na jednolitym rynku cyfrowym.

We wtorek posłowie będą debatować i głosować nad planami zwiększenia dostaw surowców strategicznych do UE. Ustawa o surowcach krytycznych, nieformalnie uzgodniona z Radą w listopadzie, powinna uczynić UE bardziej konkurencyjną i suwerenną poprzez ograniczenie biurokracji, promowanie innowacji w całym łańcuchu wartości i wspieranie MŚP. Drugiego dnia sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim odbędzie się ceremonia wręczenia Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli. Przewodnicząca Parlamentu Roberta Metsola przyzna tegoroczną nagrodę Jinie Mahsie Amini i irańskiemu ruchowi „Kobieta, Życie, Wolność”. Nagroda im. Sacharowa jest przyznawana co roku przez PE w celu uhonorowania osób i organizacji broniących praw człowieka i podstawowych wolności. We wtorek odbędzie się także debata ws. europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia, mającej ułatwić elektroniczny dostęp do danych, także gdy pacjenci przebywają w innych krajach UE. Podczas gdy siły izraelskie nadal posuwają się naprzód na południu Strefy Gazy, posłowie do PE i szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell będą debatować nad potrzebą humanitarnego zawieszenia broni, aby zminimalizować dalsze ofiary wśród ludności cywilnej i umożliwić dotarcie pomocy do potrzebujących. Drugiego dnia sesji posłowie zagłosują nad sprawozdaniem posła Adam BIELANA w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych pielęgniarek odpowiedzialnych za opiekę ogólną, które odbyły kształcenie w Rumunii. We wtorek odbędzie się także debata na temat wojny Rosji przeciwko Ukrainie i jej konsekwencji dla środowiska naturalnego. Wojna prowadzona przez Rosję spowodowała ogromne zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby, a także znaczne szkody w ekosystemach, które mogą rozprzestrzenić się na sąsiednie kraje.

W środę, podczas debaty z Radą i Komisją Europejską, posłowie do PE przedstawią swoje postulaty i oczekiwania na dzień przed posiedzeniem Rady Europejskiej w dniach 14-15 grudnia. Podczas spotkania w Brukseli szefowie państw i rządów mają skupić się na najnowszych wydarzeniach w agresywnej wojnie Rosji przeciwko Ukrainie i dalszym wsparciu UE dla tego kraju i jego obywateli, na sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz na polityce rozszerzenia UE, w tym na procesie stabilizacji i stowarzyszenia. Trzeciego dnia sesji posłowie omówią także bilans półrocznej prezydencji Hiszpanii w Radzie Unii Europejskiej. W środę posłowie mają zatwierdzić przepisy zapewniające dzieciom takie same prawa we własnym jak i w innych państwach członkowskich, szczególnie w zakresie opieki, alimentów lub dziedziczenia. Projekt przepisów wymaga od państw członkowskich UE uznania rodzicielstwa ustanowionego przez inny kraj UE. Parlament Europejski zakończy debatą dochodzenie ws. agencji granicznej Frontex przeprowadzone przez grupę kontrolującą. W projekcie tekstu przyznano, że Frontex, Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej, wprowadziła zmiany w zarządzaniu w ciągu ostatnich kilku lat, ale podkreślono, że należy ich wprowadzić więcej. Posłowie mają wyrazić zaniepokojenie polityką graniczną i sytuacją w Grecji, na Litwie i na Węgrzech, a także wezwać do ograniczenia operacji Frontexu w państwach członkowskich, którym zarzuca się brak poszanowania wartości UE.

Ostatniego dnia sesji posłowie omówią wspólnie z Radą i Komisją Europejską wyniki szczytu klimatycznego ONZ COP28 w Dubaju.

4 1 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!