Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Nowy sprzęt dla szpitala powiatowego

Nowoczesny inkubator, kardiomonitory, pulsoksymetry, inkubator otwarty i ultrasonograf trafiły do Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie. W styczniu posłowie PiS obiecali dofinansowanie z budżetu państwa, załatwianie formalności trwało niemal rok. Niektórzy zwątpili nawet w pomoc państwową, ale dotacja do powiatu wreszcie trafiła i w grudniu sprzęt trafił na oddział noworodkowy i internę.

– Inkubator, który dziś do nas trafia, to półka światowa. To sprzęt najwyższej klasy – mówi Marek Chalusiak, ordynator oddziału noworodków. – Diametralnie zmieni on naszą pracę. Do oceny stanu noworodka potrzebna jest nasza obserwacja. Na szczęście mamy bardzo doświadczone pielęgniarki, które „wyłapywały” wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, które występowały u noworodków. Do tej pory mieliśmy jeden kardiomonitor sprawny i jeden awaryjny. Przy 20 noworodkach dokonywaliśmy cudu. Nowy inkubator gwarantuje nam utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała dziecka i stosowanie tlenoterapii. Jesteśmy w stanie określić jaką dawkę tlenu powinien dostać noworodek, w tych starszych wersjach to było niemożliwe – dodaje ordynator.

– Zakupy, które dokonaliśmy z pomocą budżetu państwa, kończą proces restrukturyzacji Powiatowego Centrum Matki i Dziecka, bowiem zostały zmodernizowany wszystkie oddziały, które zakładaliśmy. Łączny koszt przeprowadzonej restrukturyzacji to prawie 7 milionów złotych z budżetu powiatu. Cieszę się, że posłowie i wojewoda dostrzegli pozytywne zmiany w piotrkowskiej służbie zdrowia i nas wsparli. Liczę, że to pierwszy krok i patrzę z nadzieją na kolejne lata, że takie dotacje będą trafiały do naszej służby zdrowia – powiedział Piotr Wojtysiak, starosta powiatu piotrkowskiego.

Parlamentarzyści obiecali niemal pół miliona złotych. W rezultacie do Piotrkowa wpłynęło znacznie mniej, bo 320 tysięcy. Dodatkowe 80 tysięcy z własnego budżetu dołożył powiat. Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Zbigniew Ziemba powiedział: – Ziemia piotrkowska to wspólna troska, troska parlamentarzystów i samorządowców. To były zabiegi parlamentarzystów: Antoniego Macierewicza, Anny Milczanowskiej i Roberta Telusa, by w budżecie centralnym zapisać te kwoty. Następnie za pośrednictwem Urzędu Wojewódzkiego, wojewoda wykazując przychylność i świadomość potrzeby, by zrealizować tę dotacja i przekazać ją do PCMiD w Piotrkowie, podjął działania, które były koordynowane przez starostę Piotra Wojtysiaka oraz dyrektora szpitala, dlatego dziś możemy efekty swojej pracy przekazać do użytkowania.

Tagi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close