Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Nowy sprzęt dla szpitala powiatowego

Nowoczesny inkubator, kardiomonitory, pulsoksymetry, inkubator otwarty i ultrasonograf trafiły do Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie. W styczniu posłowie PiS obiecali dofinansowanie z budżetu państwa, załatwianie formalności trwało niemal rok. Niektórzy zwątpili nawet w pomoc państwową, ale dotacja do powiatu wreszcie trafiła i w grudniu sprzęt trafił na oddział noworodkowy i internę.

– Inkubator, który dziś do nas trafia, to półka światowa. To sprzęt najwyższej klasy – mówi Marek Chalusiak, ordynator oddziału noworodków. – Diametralnie zmieni on naszą pracę. Do oceny stanu noworodka potrzebna jest nasza obserwacja. Na szczęście mamy bardzo doświadczone pielęgniarki, które „wyłapywały” wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, które występowały u noworodków. Do tej pory mieliśmy jeden kardiomonitor sprawny i jeden awaryjny. Przy 20 noworodkach dokonywaliśmy cudu. Nowy inkubator gwarantuje nam utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała dziecka i stosowanie tlenoterapii. Jesteśmy w stanie określić jaką dawkę tlenu powinien dostać noworodek, w tych starszych wersjach to było niemożliwe – dodaje ordynator.

– Zakupy, które dokonaliśmy z pomocą budżetu państwa, kończą proces restrukturyzacji Powiatowego Centrum Matki i Dziecka, bowiem zostały zmodernizowany wszystkie oddziały, które zakładaliśmy. Łączny koszt przeprowadzonej restrukturyzacji to prawie 7 milionów złotych z budżetu powiatu. Cieszę się, że posłowie i wojewoda dostrzegli pozytywne zmiany w piotrkowskiej służbie zdrowia i nas wsparli. Liczę, że to pierwszy krok i patrzę z nadzieją na kolejne lata, że takie dotacje będą trafiały do naszej służby zdrowia – powiedział Piotr Wojtysiak, starosta powiatu piotrkowskiego.

Parlamentarzyści obiecali niemal pół miliona złotych. W rezultacie do Piotrkowa wpłynęło znacznie mniej, bo 320 tysięcy. Dodatkowe 80 tysięcy z własnego budżetu dołożył powiat. Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Zbigniew Ziemba powiedział: – Ziemia piotrkowska to wspólna troska, troska parlamentarzystów i samorządowców. To były zabiegi parlamentarzystów: Antoniego Macierewicza, Anny Milczanowskiej i Roberta Telusa, by w budżecie centralnym zapisać te kwoty. Następnie za pośrednictwem Urzędu Wojewódzkiego, wojewoda wykazując przychylność i świadomość potrzeby, by zrealizować tę dotacja i przekazać ją do PCMiD w Piotrkowie, podjął działania, które były koordynowane przez starostę Piotra Wojtysiaka oraz dyrektora szpitala, dlatego dziś możemy efekty swojej pracy przekazać do użytkowania.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!