Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Nie żyje Krzysztof Kamiński

Nie żyje Krzysztof Kamiński znany piotrkowski aktor, genialny lektor, reżyser widowisk i spektakli plenerowych. Człowiek teatru. Twórca cyklu płyt z poezją do muzyki filmowej Michała Lorenca – wydał m.in. wiersze Norwida, Karola Wojtyły, a także kompilację poezji Reinera Marii Rilkego, Borowskiego i Przerwy-Tetmajera pt. „Salome”. W dorobku miał kilka autorskich spektakli i dwa wielkie widowiska historyczne. Przez kilka lat był związany z Teatrem Powszechnym w Łodzi. Miał 72 lata.

Krzysztof Kamiński urodził się 19 kwietnia 1951 w Piotrkowie Trybunalskim. Przez kilka lat był związany z Teatrem Powszechnym w Łodzi. W latach 80. wyemigrował do Niemiec. Pracował tam fizycznie na utrzymanie rodziny, lecz ciągle brakowało mu kontaktu z polską kulturą, sztuką, z polskim słowem, aż postanowił na małym magnetofonie nagrać wiersze. Wkrótce pojawiły się efekty: w 1999 roku jedna z piotrkowskich firm wydała kasetę pod tytułem „Bliżej Boga” z tekstami Karola Wojtyły. W 2002 roku Centrum Kultury Polskiej w Bremie wydało płytę Krzysztofa Kamińskiego, na której recytuje wiersze Borowskiego, Tetmajera i R.M. Rilke do muzyki Michała Lorenca, cenionego na świecie kompozytora muzyki filmowej.

Powrócił do rodzinnego Piotrkowa, gdzie z sukcesami zrealizował dwa widowiska historyczne – w 2007 „Zygmunt August w Piotrkowie” z Jerzym Zelnikiem w roli głównej oraz „Kmicic Europy czyli Sąd nad Krzysztofem Arciszewskim” (2010), gdzie w głównej roli obsadził Olafa Lubaszenkę. Kamiński był współautorem scenariuszy do obu spektakli. Równolegle autor podróżuje po kraju ze swoim autorskim spektaklem multimedialnym na podstawie płyty „Salome”. Jest autorem spektaklu „Miłość jest najważniejsza” – teksty Karola Wojtyły, muzyka Michał Lorenc. Spektakl, który objechał Polskę, Rzym i USA.

Filmografia
2004–2014: Pierwsza miłość – funkcjonariusz Służby Więziennej
2011: Sztos 2 – Bronek Liliput
2012: Nad rozlewiskiem – Zdzisio (odc. 1 i 4)
2014: Baron24 – żul Teodor
2019: Świat według Kiepskich – stara Cyganka (odc. 541)

(Wikipedia)

3 2 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!
%d bloggers like this: