Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Miasto zaciągnie 39 milionów kredytu? [AKTUALIZACJA]

Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta miasto chce zaciągnąć kredyt w wysokości 39 milionów złotych. Pieniądze mają być przeznaczone na bieżące wydatki inwestycyjne oraz na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek.

To nie jedyny kredyt jaki w najbliższym czasie chce zaciągnąć magistrat. Ponad 40 tysięcy złotych, miasto pożycza od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tym razem środki wydatkowane będą na budowę ronda u zbiegu Dmowskiego, Żelaznej, Armii Krajowej i Górnej.

Wysłaliśmy mail do Biura Prasowego Urzędu Miasta z pytaniami:
– jakie jest aktualnie zadłużenie miasta ?
– jakie kredyty i pożyczki spłaca magistrat ?
– kiedy i na jakich zasadach zaciągnięty zostanie kredyt w wysokości 39 milionów, o którym mówi Zarządzenie  Prezydenta ?
– jakie trzeba będzie zapłacić odsetki oraz jakie będą koszty zaciągnięcia tego kredytu ? 

Dziś (03.07) magistrat przesłał odpowiedź w której czytamy:
„W 2018 roku, czyli w roku w którym wybudowano Mediatekę zaciągnięto kredyt w kwocie 41,5 mln zł, na zadania inwestycyjne, których wartość wyniosła 81,2 mln zł. Choć warto zaznaczyć, że pierwotnie zakładano w budżecie, że nasze potrzeby kredytowe będą większe i wyniosą 67 mln zł. Jednak racjonalna polityka finansowa oraz aktualne wówczas potrzeby pokazały, że możemy ograniczyć zaciągnięcie kredytu o ponad 15 mln zł. Warto dodać, że mieliśmy również i taką sytuację kiedy zakładaliśmy, że zaciągniemy kredyt na realizowane inwestycje jednak daliśmy radę wykonać wszystko z dochodów własnych. Dlatego na tym etapie można przypuszczać, że tegoroczna sytuacja może być analogiczna do poprzednich lat, czyli kredyt faktycznie zaciągnięty może być znacznie mniejszy od planowanego. Dlatego będziemy ogłaszać przetarg nieograniczony na udzielenie kredytu w wysokości do 39 mln zł. Co oznacza, że możemy nie osiągnąć tej wielkości. Jeśli zaś chodzi o koszty tego kredytu to poznamy je po rozstrzygnięciu przetargu. Wygra bank, który przedstawi najkorzystniejszą ofertę, tzn. ten który da najniższe koszty obsługi długu.  

Aktualne zadłużenie Miasta wynosi 112.421.978,48 zł, co stanowi 22,38%  planowanych na 2019 rok dochodów. Aktualnie Miasto spłaca kredyty zaciągnięte w bankach (83.172.380,00 zł) i pożyczki celowe zaciągnięte w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi (29.249.598,48 zł). Przypominam, że INC Rating podtrzymała ocenę ratingową dla Piotrkowa Trybunalskiego na poziomie A z perspektywą stabilną. Jest to bardzo dobra ocena finansów miasta. ” – pisze Jarosław Bąkowicz, rzecznik prasowy prezydenta miasta.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
8 lipca, 2019 12:41

Problem w tym,że te inwestycje miejskie , na które zostały zaciągnięte kredyty są inwestycjami nieprodukcyjnymi. a więc kredyty te nie będą spłacane z dochodów z tych inwestycji lecz z innych dochodów miasta. Zatem , czy w latach następnych przewidywane dochody miasta będą na tyle wysokie by bez problemów pozwoliły spłacać to zadłużenie?

Polecamy

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!