GminyWażne wiadomościWolbórzWydarzenia

Mark Brzeziński w Proszeniu: Tutaj jest przyszłość zielonej energii w Polsce!

Mark Brzeziński – Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce odwiedził dziś największą w województwie łódzkim farmę wiatrową. Zlokalizowana jest ona pod Piotrkowem Trybunalskim. W Proszeniu (gmina Wolbórz) stoi kilkanaście turbin, które produkują 30 MW energii elektrycznej, zdolnej zasilić 35 tysięcy gospodarstw domowych. – Tutaj jest przyszłość zielonej energii w Polsce – mówił w Proszeniu Ambasador Stanów Zjednoczonych.  

Wizyta Ambasadora USA w gminie Wolbórz zorganizowana została przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz firmę Tauron Zielona Energia, która na terenie naszej gminy posiada turbiny wiatrowe o łącznej mocy 30 MW. 

To co zobaczyłem, to przyszłość Polski. Ponieważ Polska musi być zdolna do produkowania własnej energii i nie polegać na innych. Mój ojciec Zbigniew Brzezinski zawsze był pytany: co Ameryka zrobi, aby Polska była bezpieczniejsza? Jego odpowiedź była zawsze taka sama: to Polska musi uczynić swój kraj bezpieczniejszym. I to co dziś widzę właśnie w tych turbinach wiatrowych, to Polskę czyniącą swój kraj bezpieczniejszym. Widzę Polskę używającą wiatru i technologii a także niezwykłych specjalistów, aby uczynić swoją przyszłość bezpieczniejszą – mówił Mark Brzeziński podczas spotkania z dziennikarzami.  

Ponadto Mark Brzeziński obejrzał wnętrze 120-metrowej turbiny.

Miewam lęk wysokości, więc gdy wsiadam do samolotu komercyjnych linii lotniczych na lotnisku Chopina, bywam naprawdę bardzo zdenerwowany. Dlatego, gdy jestem ściśnięty w ciasnej windzie, jadąc w górę na 500 stóp, muszę przyznać, że bardzo, bardzo mocno ściskałem Marcina (przewodnika po turbinie – przyp. red.). Ale to było cudowne – turbina, to niewiarygodny kawał technologii.

Ambasador powiedział także, jaką widzi przyszłość dla odnawialnych źródeł energii w naszym kraju. 

– Mój pierwszy pobyt w Polsce miał miejsce 32 lata temu – to była Nowa Huta. Można było wtedy słyszeć sowieckich żołnierzy biegających z rana w Krakowie. Gdy przyjeżdżasz do Polski teraz, widzisz turbiny wiatrowe na każdym kroku czy gazoport LNG w Świnoujściu. Mamy także umowę o współpracy przy rozwoju programu energetyki jądrowej – to niesamowicie ważny element związku obu krajów. Polska przechodzi przez energetyczny renesans, i absolutnie tego potrzebuje. Dwa dni temu widziałem F35, w dniu Wojska Polskiego. To o czym mówimy, to jest tak samo istotne jak F35, w kontekście bezpieczeństwa polski – dodał Ambasador.  

Mark Brzeziński spotkał się także z burmistrzem Wolborza Andrzejem Jarosem.

– Wizyta pana Ambasadora na terenie naszej gminy w celu promocji energii wiatrowej to dla nas wielkie wyróżnienie. Od lat stawiamy na OZE, planując i stwarzając warunki do budowania farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Przed nami kolejna wielka inwestycja w zieloną energię, którą planujemy z koncernem Tauron Zielona Energia, będzie to farma fotowoltaiczną połączona z magazynem energii. – powiedział Andrzej Jaros.  

5 2 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!