Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Mały ZUS – ponad 900 wniosków w 2019 roku, a ile teraz?

Od lutego więcej firm skorzysta z niższych składek na ubezpieczenia społeczne, bowiem z tym dniem wchodzą w życie zmiany w „małym ZUS” dla przedsiębiorców, czyli tzw. „mały ZUS plus”. Zgłoszenia do małego ZUS w Inspektoracie w Piotrkowie Trybunalskim w 2019 roku złożyło w sumie ok. 940 przedsiębiorców. W tym roku do 8 stycznia – ok. 220 – informuje ZUS.

Na początku stycznia br. na terenie działania I oddziału ZUS w Łodzi – przyjęto 1,3 tys. zgłoszeń od przedsiębiorców, na terenie II oddziału ZUS w Łodzi – 1 tys. i na terenie działania oddziału w Tomaszowie Mazowieckim – 700, w tym 220 w Piotrkowie.

Co się zmienia?

– Dotychczas z „małego ZUS” mógł skorzystać przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. Na przykład w styczniu ulga przysługuje firmom, których przychód wyniósł maksymalnie 67,5 tys. Ale już niedługo ten limit znacząco wzrośnie. Od 1 lutego z „małego ZUS” będzie mógł skorzystać przedsiębiorca, którego przychód z poprzedniego roku kalendarzowego nie przekroczył 120 tys. złotych – informuje Monika Kiełczyńska, Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Zmieni się również sposób obliczania składek. Teraz kwota składek na „małym ZUS” zależy od przychodu. Natomiast od lutego będzie zależała od dochodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku. Co ważne, nie zmieni się sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek na „małym ZUS”. Podstawa wymiaru składek nadal będzie musiała się mieścić pomiędzy 30% minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli między 780 zł a 3136,20 zł w 2020 roku).

W wyliczeniu nowej podstawy wymiaru składek za luty pomoże przedsiębiorcy kalkulator Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na stronie eSkladka.pl. Od lutego będzie zawierał dane potrzebne do obliczeń na „małym ZUS” po zmianach.

Więcej informacji na stronie www.zus.pl.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!