KulturaNadchodzące wydarzenia

„Krajobrazy nierzeczywiste. Fotografie Piotra Wypycha”

To najnowszy projekt Piotra Wypycha, realizowany w latach 2019-2022. Prezentowane na wystawie 45 fotografii to pokłosie jego artystycznych wypraw po województwie łódzkim, wizyt nad rzekami Pilicą, Wartą i Widawką oraz w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego. Wystawę będzie można oglądać w Galerii FF w Łodzi przy Traugutta 18 w Łódzkim Domu Kultury od 3 czerwca do 2 lipca.

Swoistym poligonem doświadczalnym były dla artysty stawy w Moszczenicy. Istotą wykonanych zdjęć są szybko rejestrowane, nagłe zjawiska atmosferyczne, które trwają sekundy, minuty lub godziny – autor musi dokonać wyboru kadrowania we właściwym momencie, aby uchwycić np. szybko topniejący śnieg późną wiosną, opadającą mgłę czy abstrakcyjne kryształki lodu na tafli wody.

Piotr Wypych, urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie mieszka i tworzy. Z wykształcenia leśnik. Od początku lat 90. XX w. zajmuje się naukowo badaniami nad małą architekturą sakralną w Polsce środkowej. Jego twórczość skupia się na fotografii pejzażu, fotografii abstrakcyjnej, fotografii architektury, dokumencie, fotografii portretowej oraz fotomontażu, poświęconym przemijaniu. Artysta ma w swoim dorobku znaczące projekty, w tym realizowane wspólnie z Łódzkim Domem Kultury „Pejzaż Wszystkich Świętych – rekonstrukcja najstarszej małej architektury sakralnej w województwie łódzkim”, „Ścieżki pamięci – pozostały tylko kamienie – cmentarze żydowskie województwa łódzkiego”, „Kamienie pamięci, kamienie niepamięci – cmentarze ewangelickie województwa łódzkiego”. Piotr Wypych jest autorem i współautorem 11 albumów fotograficznych, ma na swoim koncie ponad sto wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz za granicą.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!