Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Kościół bernardyński podniesiony do rangi sanktuarium

W niedzielę 6 czerwca 2021 roku Archidiecezja Łódzka wzbogaciła się o nowe sanktuarium diecezjalne, któremu patronuje Matka Boża Piotrkowska – patronka Miasta Piotrków Trybunalski. Uroczysty akt nadania tytułu sanktuarium kościołowi rektoralnemu oo. Bernardynów pw. Podwyższenia Krzyża Świętego miał miejsce podczas obchodów odpustowych ku czci Matki Bożej Piotrkowskiej, które odbyły się w niedzielę o godz. 19:00 przed franciszkańską świątynią. Mszy świętej przewodniczył metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś. – informuje Archidiecezja Łódzka na swojej stronie internetowej.

Ogłaszając dziś Sanktuarium w tym miejscu, chcemy uczcić Maryję, chcemy Ją uszanować. Chcemy zachwycić się Jej błogosławieństwem i chcemy zachwycić się Jej Osobą i Jej relacją z Jezusem. Wtedy, kiedy to czynimy, Jezus mówi nam – to błogosławieństwo – to szczęście – jest też dla was! Owszem błogosławiona moja Matka i Jej łono, ale także wy możecie zaznać tego błogosławieństwa. – tłumaczył abp Grzegorz Ryś.

Na początku Eucharystii o. Micheasz Okoński – gwardian klasztoru oo. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim przywitał wszystkich zebranych na liturgii i zwrócił się do abp. Grzegorza z prośbą o nadanie temu świętemu miejscu tytuły sanktuarium diecezjalnego. W odpowiedzi metropolita łódzki przekazał dekret, który ustanawia bernardyńską świątynię rektoralną – sanktuarium Matki Bożej. Treść dekretu odczytał ks. dr Zbigniew Tracz – kanclerz łódzkiej kurii.

W homilii skierowanej do czcicieli Matki Bożej Piotrkowskiej łódzki pasterz zwrócił uwagę na to, że – Matkę Bożą Piotrkowską nazywamy Matką Bożą od pociechy, albo Matką Bożą Pocieszenia- mówiła już o tym dzisiejsza kolekta mszalna. Przychodzą tutaj ludzie, którzy szukają pociechy! Przychodzicie do Maryi po pociechę,a a jaka jest Jej odpowiedź, to się popatrzcie na Jej prawą rękę. Prawa ręka pokazuje na Jezusa. Maryja wskazująca drogę. – podkreślił abp Grzegorz Ryś.

W liturgii obok metropolity łódzkiego wziął udział – pochodzący z Piotrkowa Trybunalskiego . – ks. bp Marek Marczak – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej, o. Teofil Czarniak – minister prowincjalny – prowincji Niepokalanego Poczęcia N.M.P. Zakonu Braci Mniejszych w Polsce, księża diecezjalni i zakonni, siostry zakonne, oraz wierni czciciele Matki Bożej – Patronki Piotrkowa.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!