Piotrków TrybunalskiWażne wiadomościWydarzenia

Koronawirus: Przebadają niemal 800 nauczycieli z Piotrkowa i regionu

Piotrkowski sanepid przebada na obecność SARS-CoV-2 nauczycieli z Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego . Do badania zgłosiło się dokładnie 774 belfrów. Badania będą dobrowolne i bezpłatne. Nauczyciel z pozytywnym wynikiem nie będzie mógł wrócić do szkoły.

Badania ruszają 11 stycznia i potrwają 5 dni. – Do badań zgłosiło się 774 nauczycieli. Jesteśmy do tego bardzo dobrze przygotowani. Dziennie będziemy pobierać wymazy od około 150 osób. By nie robić dodatkowej kolejki w punkcie drive thru, wymazobus dla nauczycieli stanie na wewnętrznym parkingu ZSP4 przy ulicy Sienkiewicza w Piotrkowie – mówi Elżbieta Dobrzyńska, szefowa piotrkowskiego sanepidu. – Ustaliliśmy z dyrektorami szkół harmonogram wymazów. Zakładamy, że przyjmować będziemy około 30 osób na godzinę – dodała dyrektor PSSE.

Badania są bezpłatne i nieobowiązkowe. Zgłosił się do nich między innymi Tomasz Jaros, nauczyciel języka angielskiego z moszczenickiej podstawówki. – Nigdy nie miałem objawów choroby, ale chcę sprawdzić czy ją przechodziłem czy nie. W związku z tym, że cały czas chodzę do pracy, a uczę od „zerówki” do 8 klasy to warto takie badanie zrobić, zwłaszcza, że jest bezpłatne – mówi.

Badania nauczycieli rozpoczną się w najbliższy poniedziałek.

Najważniejsze pytania i odpowiedzi:

  1. Czy będą testowani również pracownicy szkolnej administracji i obsługi?

Tak. Personel ze szkół może także zgłaszać się do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Pracowników administracji obowiązują identyczne zasady jak nauczycieli.

  1. Czy Ministerstwo Zdrowia ma w planach testowanie nauczycieli przedszkoli?

Na dziś przygotowujemy testowanie kadry nauczania początkowego w szkołach przed powrotem do nauki stacjonarnej w klasach I-III.

  1. Kto odpowiada za testowanie nauczycieli?

Za proces testowania w powiatach odpowiadają powiatowe stacje sanepidu.

  1. Co grozi nauczycielowi, który nie będzie chciał się przetestować?

Testowanie jest dobrowolne.

  1. Kto zostanie poinformowany o wyniku testu danego nauczyciela?

O wyniku jest informowany pracownik. Jeśli wynik będzie pozytywny, wtedy pracownik automatycznie zostanie skierowany na izolację, a sanepid rozpocznie dochodzenie epidemiologiczne, by ustalić osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!