KulturaNadchodzące wydarzenia

Koncert na rozpoczęcie Dni Muzyki Kameralnej

Dni Muzyki Kameralnej to cykl koncertów, które już po raz 50. zorganizowane zostały w salach piotrkowskiego Muzeum. Podczas koncertu inauguracyjnego zorganizowanego przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Polska Operą Królewską, wystąpią Natalia i Olga Pasiecznik.

Natalia Pasiecznik urodzona w Równem na Ukrainie, naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 3 lat, następnie uczyła się w szkole dla dzieci szczególnie uzdolnionych we Lwowie. Muzyczną edukację kontynuowała w Konserwatorium Muzycznym im. Mykoły Łysenki we Lwowie, na studiach podyplomowych w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem Andrzeja Stefańskiego oraz w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie u Staffana Schei. Jest wielokrotną laureatką konkursów pianistycznych. Artystka posiada bardzo bogaty repertuar, który wykonuje także na instrumentach z epoki, występując zarówno jako solistka, jak i kameralistka. Koncertowała w całej Europie, USA, Japonii i Argentynie. Prowadziła mistrzowskie kursy pianistyczne we Włoszech, w Polsce oraz na Ukrainie. Była wielokrotnie zapraszana jako juror międzynarodowych fortepianowych konkursów. Jest Dyrektorem Instytutu Ukraińskiego w Szwecji.

Olga Pasiecznik urodziła się na Ukrainie. Studiowała fortepian i pedagogikę muzyczną w rodzinnym Równem. Studia wokalne odbyła w Kijowskim Konserwatorium. W czasie studiów podyplomowych w Warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina zadebiutowała na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej, a następnie na scenie Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu. Występy te dały początek międzynarodowej karierze. Wspólnie z siostrą – pianistką Natalią Pasiecznik, występuje w licznych koncertach oratoryjnych i symfonicznych we wszystkich niemal krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii i Australii. Artystka jest laureatką międzynarodowych konkursów wokalnych. Trzykrotnie została wyróżniona nagrodami polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk, a także Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Przypomnijmy, w ramach jubileuszowych L Dni Muzyki Kameralnej odbędą się jeszcze 4 koncerty: 31 marca, 14 i 28 kwietnia oraz 12 maja. Początek wszystkich koncertów o godz. 17.00. Wstęp wolny.

0 0 vote
Article Rating
Tagi

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Close
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
Close