50. Dni Muzyki Kameralnej – jak zawsze w Zamku

Views: 113

Dni Muzyki Kameralnej to cykl koncertów, które już po raz 50. zorganizowane zostały w salach piotrkowskiego Muzeum. Koncerty organizowane są na wiosnę każdego roku. Początkowo odbywały się w kwietniu, a obecnie z uwagi m.in. na większa liczbę koncertów i zróżnicowany repertuar, organizowane są w miesiącach marzec-kwiecień, a niejednokrotnie również w maju. Idea koncertów przybliżających piotrkowianom muzykę kameralną, zrodziła się w latach 60. XX wieku. Dopiero jednak po odbudowie piotrkowskiego zamku, pomysł doczekał się realizacji.

Idea Dni Muzyki Kameralnej zakładała nie tylko popularyzację muzyki, ale służyć miała także promowaniu młodych muzyków z całej Polski. Przez lata formuła imprezy ulegała zmianom. Obok początkujących instrumentalistów, występowali także muzycy posiadający już znaczny dorobek artystyczny. Koncerty muzyki poważnej przeplatały się z ariami operowymi i operetkowych, a w ostatnich latach nawet z aranżacjami jazzowymi, które niejednokrotnie ocierały się o improwizację. Oprócz wirtuozerskich popisów instrumentalistów, uczestnicy koncertów wysłuchać mogli również występów chórzystów, jak też solowych występów wokalistów prezentujących bogaty i zróżnicowany repertuar od muzyki dawnej, religijnej i świeckiej, przez utwory uznawane za klasykę, aż po współczesną muzykę popularną i muzykę filmową.

Dni Muzyki Kameralnej nigdy nie miały charakteru komercyjnego, a wstęp na wszystkie koncerty pozostawał od zawsze bezpłatny i niebiletowany. Pozwala to zrozumieć zabiegi kolejnych dyrektorów piotrkowskiego Muzeum, zmierzające do pozyskania funduszy, partnerów i sponsorów do organizacji kolejnych edycji tego wydarzenia muzycznego.

W ramach jubileuszowych L Dni Muzyki Kameralnej odbędzie się 5 koncertów w terminach: 24 i 31 marca, 14 i 28 kwietnia oraz 12 maja. Początek wszystkich koncertów o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Komentarzy: 0

Twój adres nie zostanie nigdzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone gwiazdką *