Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Kolejna sesja nadzwyczajna ws. PCMD. Radni przeciwni porozumieniu z Zarządem Województwa

Radni powiatowi kolejny raz debatowali na temat działalności Powiatowego Centrum Matki i Dziecka. Tym razem sesja została zwołana na wniosek kilku radnych.

Posiedzenie rozpoczęło krótkie oświadczenie starosty Piotra Wojtysiaka, który mówił między innymi: – Nie mogę pozwolić na to, by mnie jako funkcjonariusza publicznego spotkało to, co prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Nie ma mojej zgody na hejt. Dlatego po komentarzu jaki pojawił się na jednym z portali, (relacja z poprzedniej sesji nadzwyczajnej – przyp. red.) złożyłem doniesienie do prokuratury i oczekuję wyjaśnienia: kto podejmuje działania nawołujące do nienawiści wobec mnie, czyli przestępstwo z akt 255 kk. Proszę by dzisiejszą sesję radni prowadzili w atmosferze merytorycznej i rzeczowej dyskusji, a nie politycznej retoryki – powiedział starosta Piotr Wojtysiak.

Po kilku godzinach, Rada Powiatu Piotrkowskiego po dwóch sesjach – 30 sierpnia i nadzwyczajnej w dniu 4 września 2019 roku – nie zgodziła się na podpisanie przez Zarząd Powiatu porozumienia z Zarządem Województwa Łódzkiego w sprawie zachowania ciągłości świadczeń ginekologiczno-położniczych i neonatologicznych w treści zaproponowanej przez Zarząd Województwa. W opinii Starosty Powiatu Piotrkowskiego oraz dyrekcji powiatowego szpitala przygotowane porozumienie jest niezgodne z prawem i może doprowadzić do upadku Powiatowe Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie.

Przeciw niekorzystnemu porozumieniu zagłosowało 11 radnych, 4 osoby były za i 2 wstrzymały się od głosu. Tym samym Rada Powiatu odrzuciła warunki stawiane przez Zarząd Województwa – przekazania całego sprzętu (choć miał być tylko niezbędny), nieodpłatnego użyczenia pomieszczeń do 31 grudnia 2020 roku (choć ustalono, że okres będzie nie dłuższy niż 5 miesięcy) i żądania zwolnienia pracowników oddziału ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego – łącznie 89 osób – bez gwarancji ich zatrudnienia przez Szpital Wojewódzki. A zatem kwestia kto będzie realizował te usługi nadal pozostaje otwarta. Jedno jest pewne, że pacjentki z miasta i powiatu piotrkowskiego po 1 października będą nadal rodzić w budynku przy ul. Roosevelta, niezależnie od tego, który z publicznych podmiotów leczniczych – powiatowy czy wojewódzki – przystąpi do konkursu ogłoszony przez Narodowy Fundusz Zdrowia 19 sierpnia 2019 roku – o czym stanowczo zapewnił Starosta Powiatu Piotrkowskiego Piotr Wojtysiak.

Negocjacje pomiędzy Zarządem Powiatu i Zarządem Województwa trwają, tymczasem Rada Powiatu Piotrkowskiego określiła Zarządowi Powiatu kluczowe zasady, jakimi ma się kierować przy organizowaniu oraz nadzorze nad działalnością podmiotów leczniczych. W uchwale podjętej 12 głosami za i 4 wstrzymujących, priorytetowymi są zasady, które są zgodne z prawem,  efektywne ekonomicznie i skuteczne w osiąganiu założonych celów.  

0 0 vote
Oceń temat artykułu
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane artykuły

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!