Wydarzenia

„Kładziemy na stół 6 milionów złotych”

Z budżetu państwa do powiatu piotrkowskiego przekazanych będzie 6 milionów złotych, z przeznaczeniem na remonty dróg w dwóch gminach: Rozprza i Sulejów. Jak zapewnił Mateusz Pali, doradca wojewody łódzkiego – Pieniędzy nie powinno zabraknąć, a dofinansowanie budżetu centralnego to minimum 50%, jednak ta kwota może wzrosnąć do 80% kosztów.

– To bardzo dobry poranek dla mieszkańców ziemi piotrkowskiej. Bardzo się cieszę, że w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej, dwa wnioski – pierwszy na przebudowę drogi Sulejów–Kawęczyn–Krasik w tym ulicy Taraszczyńskiej w Sulejowie, a drugi droga powiatowa Wroników–Cieszanowice mają szansę na uzyskanie dofinansowania. Wartość dofinansowania to 6 milionów złotych, ale cały projekt zamyka się kwotą blisko 13 milionów złotych – mówił Piotr Wojtysiak, starosta piotrkowski. – Nie byłoby to możliwe, gdyby nie partnerstwo ze strony samorządów miast i gmin powiatu. Dzięki takiej współpracy, w minionych 4 latach przebudowaliśmy ponad 140 kilometrów dróg – dodał starosta.

– Jestem zwiastunem dobrej nowiny – tak rozpoczął swoje wystąpienie Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa – 6,3 miliona to kwota, którą wojewoda z budżetu państwa przekazał do powiatu piotrkowskiego z przeznaczeniem na budowę dróg lokalnych. 3 miliony złotych na ciąg drogi, który ulicą Taraszczyńską zaczyna się w Sulejowie. Bardzo dziękuję radnym sulejowskim za zaangażowanie. To wyzwanie, bo to kwota, którą trzeba mądrze wydać – mówił wicemarszałek Ziemba, dodając: – Kolejne 3 miliony na inwestycje na drodze powiatowej Wroników-Cieszanowice w gminie Rozprza, a także 300 tysięcy złotych na przebudowę ulicy Sportowej w tej miejscowości. Te inwestycje będą realizowane w następnym roku. W wydatny sposób przełożą się na jakość życia mieszkańców ziemi piotrkowskiej. Mam nadzieję, że inwestycje które będą realizowane w gminach Rozprza i Sulejów, w następnych latach będą mogły być realizowane w pozostałych gminach. Takim przykładem jest gmina Wola Krzysztoporska.

We wtorek weszła w życie ustawa, która zakłada, że przez 9 następnych lat budżet państwa na remonty i przebudowy dróg lokalnych przekaże dodatkowych 36 miliardów złotych. W tym roku na ten cel zarezerwowano 1 miliard 400 milionów, a w przyszłym 6 miliardów. – Mamy już dość dobrą sieć autostrad i dróg ekspresowych, ale drogi lokalne, po których najczęściej poruszają się mieszkańcy w drodze do szkoły czy pracy, często są w złym stanie. To w skali całego kraju jest dużym problemem, dlatego obecny rząd postanowił to zmienić – powiedział Mateusz Pali, pełnomocnik wojewody. – Jeszcze w piątek, powiat piotrkowski był dość nisko na liście projektów do realizacji, jednak wojewoda zapewnia, że wszystkie wioski złożone w ramach programu otrzymają dofinansowanie w przyszłym roku. Dodatkowo, dofinansowanie może wzrosnąć do 80% wartości inwestycji. Kolejną dobrą wiadomością jest ta, że do tej pory przyjmowane były wnioski do 5 milionów. Od stycznia możliwe będzie dofinansowanie projektów do 30 milionów złotych. Dzięki temu, będzie można realizować znacznie większe projekty – dodał Mateusz Pali.

Z takiej decyzji zadowolony jest Piotr Wojtysiak, starosta piotrkowski. – Bardzo dobra informacja szczególnie w kontekście podniesienia progu dofinansowania. Do tej pory zawsze składaliśmy wnioski i otrzymywaliśmy dofinansowanie minimum jednej drogi. Dlaczego nie składaliśmy więcej? Ponieważ to była troska naszych samorządów ze względu na udział własny. Budżety gmin i powiatów są w dużej mierze angażowane na inne zadania niż infrastruktura drogowa. Nie zawsze mogliśmy znaleźć pieniądze na „wkład własny”. Dlatego bardzo się cieszę ze zmian w Funduszu Dróg Samorządowych, które mogą doprowadzić do finansowania na poziomie 80% – powiedział Piotr Wojtysiak.

– Nie ukrywam, że gmina Rozprza kładzie szczególny nacisk aby na jej ternie jeździło się bezpiecznie. Jesteśmy gminą, przez którą przebiega droga krajowa nr 91, która łączy Piotrków i Częstochowę, dlatego bezpieczeństwo na drogach jest naszym priorytetem. Bardzo się cieszę, że udało nam się uzyskać te środki. Jesteśmy także przygotowani na składanie kolejnych wniosków na dofinansowania z funduszu modernizacji dróg lokalnych, bowiem potrzeby są ogromne – zapewniał podczas spotkania wójt Rozprzy Janusz Jędrzejczyk.

0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ja
ja
4 grudnia, 2018 22:56

pytanie po co zięba się produkuje skoro to było dogadane wcześniej !!!vickiem jest od dwóch tygodni!!!!poczekajmy co marszałkowo dla powiatu da w przyszłym roku!!!!

Polecamy

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!
%d bloggers like this: