Piotrków TrybunalskiWydarzenia

Karpie sprzedawane bez wody w foliowym worku?

Na facebookowym profilu „Bojkotujemy sklepy sprzedające żywe ryby” pojawił się film, na którym widać klientkę sklepu z dwoma karpiami, każdy bez wody w torebce foliowej. „Klientka powiesiła foliówki na ścianie bocznej wózka i kontynuowała zakupy. Przez cały ten czas ryby wisiały w workach, które pod ich ciężarem oplatały je ciasno. Karpie co jakiś czas podskakiwały w tych reklamówkach pozostawione bez wody.” – czytamy w opisie filmu. Według informacji z fundacji, film został nagrany w piotrkowskim sklepie sieci Kaufland.

– Od kilku lat prosimy klientów sieci handlowych, by robili zdjęcia i nagrywali filmy nieprawidłowości jeśli takie wykryją. Zawsze prosimy o podanie autora filmu lub zdjęcia oraz miejsca w którym zostało ono wykonane. Wczoraj na naszą skrzynkę trafił film z Piotrkowa Trybunalskiego – mówi Anna Plaszczyk z Fundacji Viva. – Przepisy są bardzo jasne. Ustawa o ochronie zwierząt która obejmuje ochroną wszystkie kręgowce, wyraźnie zabrania znęcania się nad zwierzętami. Jako znęcanie się traktuje przetrzymywanie lub transport zwierząt w warunkach niezgodnych z ich potrzebami gatunkowymi, uniemożliwiając np. przyjęcie naturalnej pozycji ciała. Skoro wiemy, że ryba jest zwierzęciem wodnym, to chyba logiczne jest, ze ryby powinno transportować się w wodzie – mówi przedstawicielka Vivy.

Na nagraniu widać, że karpie oprócz tego że znajdują się w plastikowych torbach, to dodatkowo owinięte są w folię bąbelkową – dlaczego? Pracownik Kauflandu odpowiada: „Pracownicy Kauflandu żywe ryby pakują w specjalne atestowane torby z siatką, która odsuwa folię od skóry ryby, a tym samym umożliwia przeprowadzenie wymiany gazowej przez skórę”.

Pytamy zatem o to Annę Plaszczyk z Vivy. – Ma to związek z wytycznymi Głównego Lekarza Weterynarii, który dopuszcza sprzedaż żywych ryb albo do wiadra z wodą, albo do plastikowego worka, pod warunkiem jednak, że jest tak specjalna kratka dystansująca która uniemożliwia oblepienie folią skórę karpia. Sklepy twierdzą, że wszystko jest w porządku, bo Główny Lekarz Weterynarii wydał takie wytyczne, ale pamiętać należy, że to tylko wytyczne a nie obowiązujące przepisy – mówi Anna Plaszczyk.

Wysłaliśmy oficjalne zapytanie do sieci Kaufland z prośbą o komentarz do tego filmu – czekamy na odpowiedź.

Kaufland Piotrków Trybunalski

Kaufland Polska – to oburzające, że w XXI wieku wciąż tak traktujecie żywe, czujące ból i cierpienie zwierzęta! #KauflandWycofajKarpieOla napisała do nas: "Pani z obsługi podała klientce foliówki z żywymi rybami położonymi na czymś w rodzaju podkładki z grubszego tworzywa. Klientka powiesiła foliówki na ścianie bocznej wózka i kontynuowała zakupy. Przez cały ten czas ryby wisiały w workach, które pod ich ciężarem oplatały je ciasno. Karpie co jakiś czas podskakiwaly w tych reklamówkach pozostawione bez wody."Co robić jeśli widzisz żywe karpie w sklepie w niewłaściwych warunkach?🐟nagraj film🐟wyślij do nas z opisem: datą, godziną nagrania, autorką/em nagrania, kontaktem na ryby@viva.org.pl🐟zawiadom odpowiednie służby, wzory pism znajdziesz tu: https://krwaweswieta.pl/pobierz/🐟podpisz petycję: https://krwaweswieta.pl/petycja/Nie bądź obojętny!

Opublikowany przez Bojkotujemy sklepy sprzedające żywe ryby Piątek, 13 grudnia 2019
0 0 votes
Oceń temat artykułu
reklama
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x

Ej! Odblokuj nas :)

Wykryliśmy, że używasz wtyczki typu AdBlock i blokujesz nasze reklamy. Prosimy, odblokuj nas!